Aktualności

40. rocznica śmierci prof. Jana Zachwatowicza

Opublikowano

W sierpniu przypada 40. rocznica śmierci prof. Jana Zachwatowicza, patrona Oddziału Akademickiego Towarzystwa Przyjaciół Warszawy. W imieniu Oddziału zapraszamy do uczczenia pamięci zasłużonego orędownika odbudowy ze zniszczeń wojennych warszawskiej Starówki w sobotę, 19 sierpnia 2023 r. o godzinie 11:00.

Spotykamy się przy bramie św. Honoraty (Cmentarz Stare Powązki), skąd udamy się do grobu profesora w kwaterze 166.

Po złożeniu kwiatów i zapaleniu zniczy udamy się na krótki spacer.


Sobota, 19 sierpnia 2023 r. 11:00
Brama św. Honoraty, Cmentarz Stare Powązki
ul. Powązkowska 1/1

 

Więcej... 40. rocznica śmierci prof. Jana Zachwatowicza


Spotkanie Komisji Historycznej 30.06.2023

Opublikowano

 
Szanowni Państwo, Drodzy Miłośnicy Warszawy,
Drodzy Członkowie i Sympatycy Komisji Historycznej Towarzystwa Przyjaciół Warszawy,

Zapraszam Państwa na ostatnie w tym sezonie zebranie naszej Komisji w najbliższy piątek 30 czerwca 2023 r. o godz. 17:00 — tym razem na Wydział Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego (ul. Krakowskie Przedmieście 26/28). Spotykamy się o 16:45 przed Bramą Główną Uniwersytetu Warszawskiego, aby wspólnie przejść na miejsce zebrania.

Prelekcję pt. Warszawa Jerzego Jankowskiego wygłosi nasz Kolega z Komisji — pan Łukasz Własiuk, doktorant w Szkole Doktorskiej Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Warszawskiego, edytor utworów Jerzego Jankowskiego, wydanych pt. Tram wpopszek ulicy i inne utwory (Warszawa 2023); autor artykułów naukowych. W ramach studiów doktoranckich przygotowuje edycję korespondencji do futurysty Anatola Sterna.
Nasz czerwcowy Narrator przedstawi funkcje pełnione przez Warszawę w felietonach Jerzego Jankowskiego, poety pochodzącego z Wilna. Omówione artykuły opublikowano w dwóch cyklach — Brzegiem Lety na łamach „Nowej Gazety” oraz Rytmy miasta w „Kurierze Polskim”.

Tradycyjne zaproszenie znajdą Państwo w załączniku.
Proszę o potwierdzenie chęci uczestnictwa w spotkaniu.

Łączę wyrazy szacunku,
Mikołaj Madurowicz 
Piątek, 30 czerwca 2023 r. 17:00
Zbiórka: Brama Główna Uniwersytetu Warszawskiego o godz. 16:45
ul. Krakowskie Przedmieście 26/28
 

Więcej... Spotkanie Komisji Historycznej 30.06.2023


Varsavianistyczna Szkoła — sprawozdania

Opublikowano

Szanowni Państwo Koordynatorzy i Dyrektorzy,

zapraszamy do składania sprawozdań z realizacji zadań w roku szkolnym 2022/23. Termin złożenia sprawozdania: 30 czerwca 2023 r. Formularz do przesyłania sprawozdań znajduje się na stronie: https://tpw.org.pl/formularz-sprawozdania.html

W przypadku trudności ze złożeniem pełnego sprawozdania prosimy o wypełnienie formularza i przesłanie sprawozdań w późniejszym terminie.

Podsumowanie akcji i działań planujemy na wrzesień 2023 r. O terminie poinformujemy co najmniej na dwa tygodnie przed uroczystością.

Serdecznie pozdrawiamy
Zarząd Główny Towarzystwa Przyjaciół Warszawy

 

Więcej... Varsavianistyczna Szkoła — sprawozdania


Nie żyje Krystyna Grzelak

Opublikowano

Informujemy, że uroczystości pogrzebowe śp. Krystyny Grzelak odbędą się 13 czerwca (wtorek) o godz. 11:00 w Kościele Marii Magdaleny przy ulicy Wólczyńskiej 64 na Wawrzyszewie, przy cmentarzu na którym zostanie pochowana. Cześć Jej pamięci!

Więcej... Nie żyje Krystyna Grzelak


Warszawa w kwiatach

Opublikowano

Dołącz do Warszawy w kwiatach! To projekt mający na celu popularyzację miejskiego ogrodnictwa, którego zwieńczeniem jest konkurs na najpiękniejsze balkony i ogrody warszawianek i warszawiaków. Zarażamy miłością do zieleni i uczymy się, jak wspierać różnorodność biologiczną w mieście.

Zgłoszenia do 40. edycji konkursu Warszawa w kwiatach przyjmowane będą od 1 czerwca do 17 lipca 2023 r. Kliknij w poniższy baner i wypełnij formularz zgłoszeniowy

 

Więcej... Warszawa w kwiatach


Ogólnopolska Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa „Dziś widzę wielką Warszawę”

Opublikowano

Rok 2023 w związku ze 130. rocznicą urodzin Prezydenta Warszawy został ogłoszony Rokiem Stefana Starzyńskiego.

28 września br. odbędzie się Ogólnopolska Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa „Dziś widzę wielką Warszawę” pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Mazowieckiego i Prezydenta m.st. Warszawy, organizowana przez Muzeum Niepodległości. Towarzystwo Przyjaciół Warszawy jest partnerem wydarzenia.

Już dzisiaj zachęcamy do udziału w tej ważnej konferencji poprzez wygłaszanie krótkich referatów nawiązujących swoją treścią do tematu przewodniego. Muzeum Niepodległości do 31 maja 2023 roku przyjmuje zgłoszenia chęci uczestnictwa, na adres e-mail: historia@muzn.pl.

Więcej... Ogólnopolska Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa „Dziś widzę wielką Warszawę”


„Na pewno nie brak Warszawie przyjaciół” — 60 lat Towarzystwa Przyjaciół Warszawy

Opublikowano

„Na pewno nie brak Warszawie przyjaciół i na pewno niezliczeni są jej miłośnicy”. Tymi słowami artykuł w „Stolicy” z kwietnia 1963 roku rozpoczął prof. Stanisław Lorentz. Warszawie nie brakowało przyjaciół - tak było w niecałe dwie dekady po II wojnie światowej, kiedy stolica wciąż podnosiła się z ruin, tak jest teraz i, nie śmiemy wątpić, tak będzie w przyszłości. 60 lat temu niewąskie grono wybitnych działaczy społecznych na rzecz Warszawy w nawiązaniu do aktywności stowarzyszeń jak Towarzystwo Miłośników Starej Warszawy, Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze i Społeczny Fundusz Odbudowy Stolicy założyło Towarzystwo Przyjaciół Warszawy – stowarzyszenie, którego działalność miała zostać w pełni poświęcona całemu miastu – Warszawie historycznej, współczesnej, ale i Warszawie przyszłości.

 

Więcej... „Na pewno nie brak Warszawie przyjaciół” — 60 lat Towarzystwa Przyjaciół Warszawy


Kolegium Naukowe Muzeum Niepodległości

Opublikowano

Zapraszamy na Kolegium Naukowe Muzeum Niepodległości, które odbędzie się 28 kwietnia 2023, godz. 10.00 w Pałacu Przebendowskich/Radziwiłłów. Wydarzenie jest cykliczną imprezą, na której pracownicy merytoryczni Muzeum Niepodległości prezentują aktualny stan swych badań naukowych.

Podczas kwietniowego spotkania znana varsavianistka dr Beata Michalec przedstawi 60. letnią historię Towarzystwa Przyjaciół Warszawy. Spotkanie zbiegnie się ze 124. rocznicą urodzin prof. Stanisława Lorentza.

Piątek, 28 kwietnia 2023 r. 10:00
Muzeum Niepodległości, Pałac Przebendowskich/Radziwiłłów
al. „Solidarności” 62, 00-240 Warszawa

Więcej... Kolegium Naukowe Muzeum Niepodległości


Spotkanie Komisji Historycznej 28.04.2023

Opublikowano

 
Szanowni Państwo, Drodzy Miłośnicy Warszawy,
Drodzy Członkowie i Sympatycy Komisji Historycznej Towarzystwa Przyjaciół Warszawy,

Pragnąłbym Państwa zaprosić na zebranie naszej Komisji — w następny piątek 28 kwietnia 2023 r. o godz. 17:00 do stałej siedziby TPW przy Placu Zamkowym 10.

Prelekcję pt. „Warszawa Jana Józefa Lipskiego i Stefana Kisielewskiego” wygłoszą dr hab. Bartosz Kaliski i Małgorzata Sopyło.
Dr hab. Bartosz Kaliski jest pracownikiem Instytutu Historii im. T. Manteuffla PAN, redaktorem „Kwartalnika Historycznego”, autorem książki Kurierzy wolnego słowa (Paryż – Praga – Warszawa 1968–1970) oraz współpracownikiem Ośrodka KARTA. Małgorzata Sopyło jest redaktorką związaną z wydawnictwem Ośrodka KARTA (od 2017).

Tradycyjne zaproszenie znajdą Państwo w załączniku.
Proszę o potwierdzenie chęci uczestnictwa w spotkaniu.

Łączę wyrazy szacunku,
Mikołaj Madurowicz 
Piątek, 28 kwietnia 2022 r. 17:00
Siedziba Zarządu Głównego TPW
pl. Zamkowy 10
 

Więcej... Spotkanie Komisji Historycznej 28.04.2023


Apel Pamięci przy grobie prof. Stanisława Lorentza w 60. rocznicę powołania Towarzystwa Przyjaciół Warszawy

Opublikowano

Dzisiaj, 18 marca 2023 roku, zgromadziliśmy się na Cmentarzu Ewangelicko-Augsburskim, na uroczystym spotkaniu przy grobie profesora Stanisława Lorentza. 15 marca minęły 32 lata od śmierci założyciela i pierwszego Prezesa naszej organizacji. Kwiaty w imieniu Zarządu Głównego złożyła Prezes Renata Marut, a także Prezesi i przedstawiciele poszczególnych oddziałów Towarzystwa Przyjaciół Warszawy i placówek szkolnych.

Tegoroczne spotkanie otworzyło wyjątkowy, Jubileuszowy Rok. Dokładnie 60 lat temu, 18 marca 1963 roku, w murach Muzeum Narodowe w Warszawie w gronie wyśmienitych gości założono Towarzystwo Przyjaciół Warszawy. „Pragnęlibyśmy, by Stowarzyszenie upowszechniało wiedzę o Warszawie wczorajszej, dzisiejszej i przyszłej” — pisał prof. Stanisław Lorentz. Zgodnie z Jego założeniem działamy do dzisiaj i działać będziemy dla Miasto Stołeczne Warszawa.

Więcej... Apel Pamięci przy grobie prof. Stanisława Lorentza w 60. rocznicę powołania Towarzystwa Przyjaciół Warszawy


Strona 2 z 3

Przejdź do archiwum aktualności

Sekretariat Zarządu Głównego jest czynny:

  • w środy: od 16:30 do 18:00,
  • w czwartki: od 16:30 do 18:00.






Więcej

Projekty

Patronaty

Więcej

Starsze aktualności