Konkurs „Warszawa w kwiatach i zieleni”

O konkursie

Zarząd Główny Towarzystwa Przyjaciół Warszawy jest kontynuatorem inicjatywy Prezydenta m.st. Warszawy Stefana Starzyńskiego, który widział Warszawę ukwieconą.

Idea konkursu „Warszawa w kwiatach i zieleni” sięga okresu przedwojennego. Ówczesne władze miejskie wydały z tej okazji okolicznościowy plakat, zorganizowały specjalne biuro porad ogrodniczych oraz ogłosiły apel do mieszkańców z prośbą o liczny udział w konkursie. Celem zachęcenia, miasto bezpłatnie wydało flance oraz sadzonki roślin ozdobnych i kwiatów. W roku 1938 po raz pierwszy nagrodzono warszawskie balkony, pierwsze nagrody zdobyły ex aequo Mira Zimińska-Sygietyńska i Zofia Wóycicka.

Więcej... O konkursie

Organizatorzy

XXXIV Konkurs „Warszawa w kwiatach i zieleni” organizowany jest przez Towarzystwo Przyjaciół Warszawy i Miasto Stołeczne Warszawę.

Więcej... Organizatorzy

Trochę historii...

„Warszawa w kwiatach” nowa rewia w Teatrze Morskie Oko w Warszawie pojawiła się po raz pierwszy w 1929 roku. W tym samym roku zagrano ją ponad 115 razy.

Na jego deskach po raz pierwszy zabrzmiały dźwięki kultowego „Tango milonga”, które w rewii „Warszawa w kwiatach” zaśpiewała publicznie 7 marca 1929 roku bardzo słynna aktorka i śpiewaczka Stanisława Nowicka. Muzykę do tego utworu skomponował wielce utalentowany Jerzy Petersburski, a polskie słowa napisał Andrzej Włast.

Więcej... Trochę historii...

Ukwiecajcie okna i balkony

Drodzy mieszkańcy Warszawy, ruszył 33 Konkurs „Warszawa w kwiatach i zieleni”. Wspólnie od ponad trzydziestu lat Towarzystwo Przyjaciół Warszawy wraz z Urzędem m. st. Warszawy kontynuuje piękną akcję Prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego, który widział Warszawę nie tylko wielką i europejską, ale widział ją także uporządkowaną i ukwieconą. Od samego początku była to akcja, w którą włączyli się obywatele Warszawy. W tym roku pobijmy wspólnie rekord ukwiecania miasta. Niech nasze wszystkie okna, balkony, tarasy, ogródki, skwery i ulice będą w kwiatach i zieleni. W latach, kiedy akcja ukwiecania Warszawy się rozpoczęła panował kryzys gospodarczy, większość mieszkańców żyła w biedzie, a jednak zwykłe gospodynie domowe potrafiły wysupłać kilka złotych na zakup kwiatów balkonowych. Dlaczego ten konkurs i akcja ukwiecania miasta powinna być dla nas wszystkich ważna niech powie o tym „wycinek” historii naszego miasta.

Więcej... Ukwiecajcie okna i balkony