Aktualności

Ogólnopolska Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa „Dziś widzę wielką Warszawę”

Opublikowano

Rok 2023 w związku ze 130. rocznicą urodzin Prezydenta Warszawy został ogłoszony Rokiem Stefana Starzyńskiego.

28 września br. odbędzie się Ogólnopolska Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa „Dziś widzę wielką Warszawę” pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Mazowieckiego i Prezydenta m.st. Warszawy, organizowana przez Muzeum Niepodległości. Towarzystwo Przyjaciół Warszawy jest partnerem wydarzenia.

Już dzisiaj zachęcamy do udziału w tej ważnej konferencji poprzez wygłaszanie krótkich referatów nawiązujących swoją treścią do tematu przewodniego. Muzeum Niepodległości do 31 maja 2023 roku przyjmuje zgłoszenia chęci uczestnictwa, na adres e-mail: historia@muzn.pl.

Więcej... Ogólnopolska Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa „Dziś widzę wielką Warszawę”


„Na pewno nie brak Warszawie przyjaciół” — 60 lat Towarzystwa Przyjaciół Warszawy

Opublikowano

„Na pewno nie brak Warszawie przyjaciół i na pewno niezliczeni są jej miłośnicy”. Tymi słowami artykuł w „Stolicy” z kwietnia 1963 roku rozpoczął prof. Stanisław Lorentz. Warszawie nie brakowało przyjaciół - tak było w niecałe dwie dekady po II wojnie światowej, kiedy stolica wciąż podnosiła się z ruin, tak jest teraz i, nie śmiemy wątpić, tak będzie w przyszłości. 60 lat temu niewąskie grono wybitnych działaczy społecznych na rzecz Warszawy w nawiązaniu do aktywności stowarzyszeń jak Towarzystwo Miłośników Starej Warszawy, Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze i Społeczny Fundusz Odbudowy Stolicy założyło Towarzystwo Przyjaciół Warszawy – stowarzyszenie, którego działalność miała zostać w pełni poświęcona całemu miastu – Warszawie historycznej, współczesnej, ale i Warszawie przyszłości.

 

Więcej... „Na pewno nie brak Warszawie przyjaciół” — 60 lat Towarzystwa Przyjaciół Warszawy


Kolegium Naukowe Muzeum Niepodległości

Opublikowano

Zapraszamy na Kolegium Naukowe Muzeum Niepodległości, które odbędzie się 28 kwietnia 2023, godz. 10.00 w Pałacu Przebendowskich/Radziwiłłów. Wydarzenie jest cykliczną imprezą, na której pracownicy merytoryczni Muzeum Niepodległości prezentują aktualny stan swych badań naukowych.

Podczas kwietniowego spotkania znana varsavianistka dr Beata Michalec przedstawi 60. letnią historię Towarzystwa Przyjaciół Warszawy. Spotkanie zbiegnie się ze 124. rocznicą urodzin prof. Stanisława Lorentza.

Piątek, 28 kwietnia 2023 r. 10:00
Muzeum Niepodległości, Pałac Przebendowskich/Radziwiłłów
al. „Solidarności” 62, 00-240 Warszawa

Więcej... Kolegium Naukowe Muzeum Niepodległości


Spotkanie Komisji Historycznej 28.04.2023

Opublikowano

 
Szanowni Państwo, Drodzy Miłośnicy Warszawy,
Drodzy Członkowie i Sympatycy Komisji Historycznej Towarzystwa Przyjaciół Warszawy,

Pragnąłbym Państwa zaprosić na zebranie naszej Komisji — w następny piątek 28 kwietnia 2023 r. o godz. 17:00 do stałej siedziby TPW przy Placu Zamkowym 10.

Prelekcję pt. „Warszawa Jana Józefa Lipskiego i Stefana Kisielewskiego” wygłoszą dr hab. Bartosz Kaliski i Małgorzata Sopyło.
Dr hab. Bartosz Kaliski jest pracownikiem Instytutu Historii im. T. Manteuffla PAN, redaktorem „Kwartalnika Historycznego”, autorem książki Kurierzy wolnego słowa (Paryż – Praga – Warszawa 1968–1970) oraz współpracownikiem Ośrodka KARTA. Małgorzata Sopyło jest redaktorką związaną z wydawnictwem Ośrodka KARTA (od 2017).

Tradycyjne zaproszenie znajdą Państwo w załączniku.
Proszę o potwierdzenie chęci uczestnictwa w spotkaniu.

Łączę wyrazy szacunku,
Mikołaj Madurowicz 
Piątek, 28 kwietnia 2022 r. 17:00
Siedziba Zarządu Głównego TPW
pl. Zamkowy 10
 

Więcej... Spotkanie Komisji Historycznej 28.04.2023


Apel Pamięci przy grobie prof. Stanisława Lorentza w 60. rocznicę powołania Towarzystwa Przyjaciół Warszawy

Opublikowano

Dzisiaj, 18 marca 2023 roku, zgromadziliśmy się na Cmentarzu Ewangelicko-Augsburskim, na uroczystym spotkaniu przy grobie profesora Stanisława Lorentza. 15 marca minęły 32 lata od śmierci założyciela i pierwszego Prezesa naszej organizacji. Kwiaty w imieniu Zarządu Głównego złożyła Prezes Renata Marut, a także Prezesi i przedstawiciele poszczególnych oddziałów Towarzystwa Przyjaciół Warszawy i placówek szkolnych.

Tegoroczne spotkanie otworzyło wyjątkowy, Jubileuszowy Rok. Dokładnie 60 lat temu, 18 marca 1963 roku, w murach Muzeum Narodowe w Warszawie w gronie wyśmienitych gości założono Towarzystwo Przyjaciół Warszawy. „Pragnęlibyśmy, by Stowarzyszenie upowszechniało wiedzę o Warszawie wczorajszej, dzisiejszej i przyszłej” — pisał prof. Stanisław Lorentz. Zgodnie z Jego założeniem działamy do dzisiaj i działać będziemy dla Miasto Stołeczne Warszawa.

Więcej... Apel Pamięci przy grobie prof. Stanisława Lorentza w 60. rocznicę powołania Towarzystwa Przyjaciół Warszawy


Apel Pamięci przy grobie prof. Stanisława Lorentza

Opublikowano

Towarzystwo Przyjaciół Warszawy zaprasza na spotkanie przy grobie z okazji 32. rocznicy śmierci prof. Stanisława Lorentza.

Prof. Stanisław Lorentz, muzeolog, historyk sztuki, wieloletni dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie był założycielem i pierwszym Prezesem Towarzystwa Przyjaciół Warszawy.

Sobota, 18 marca 2022 r.  11:00
Cmentarz Ewangelicko-Augsburski
ul. Młynarska 54/56/58, brama główna

Więcej... Apel Pamięci przy grobie prof. Stanisława Lorentza


Gwiazda w cieniu gwiazd - literackie i radiowe życie Witolda Hulewicza

Opublikowano

Serdecznie zapraszamy na wykład Gwiazda w cieniu gwiazd — literackie i radiowe życie Witolda Hulewicza! Spotkanie odbędzie się w ostatni poniedziałek lutego, 27.02, o godzinie 18:00 w lokalu Jaś i Małgosia przy al. Jana Pawła II 57.
Prelegentką będzie wybitna znawczyni życia Witolda Hulewicza — Maria Kamińska.
Organizatorem wydarzenia jest Oddział KORT Towarzystwa Przyjaciół Warszawy, wstęp wolny!
Więcej: https://www.facebook.com/events/493452779665676

Poniedziałek, 27 lutego 2023 r. 18:00
Klubokawiarnia „Jaś i Małgosia”
al. Jana Pawła II 57

Więcej... Gwiazda w cieniu gwiazd - literackie i radiowe życie Witolda Hulewicza


Spotkanie Komisji Historycznej 24.02.2023 r.

Opublikowano

Szanowni Państwo, Drodzy Miłośnicy Warszawy,
Drodzy Członkowie i Sympatycy Komisji Historycznej Towarzystwa Przyjaciół Warszawy,

Pragnąłbym Państwa zaprosić na zebranie naszej Komisji — w najbliższy piątek 24 lutego 2023 r. o godz. 17:00 do stałej siedziby TPW przy Placu Zamkowym 10.

Prelekcję pt. Dziecięca Warszawa lat 20. i 30. XX wieku — perspektywa wychowanków Janusza Korczaka/Henryka Goldszmita z „Małego Przeglądu” wygłosi dr hab. Marta Rakoczy — kulturoznawczyni, filozofka z Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, członkini Interdyscyplinarnego Zespołu Badań nad Dzieciństwem Uniwersytetu Warszawskiego, a w ramach Muzeum Warszawy koordynatorka działań pracowni naukowej Korczakianum.

Tradycyjne zaproszenie znajdą Państwo w załączniku.
Proszę o potwierdzenie chęci uczestnictwa w spotkaniu.

Łączę wyrazy szacunku,
Mikołaj Madurowicz

 
Piątek, 24 lutego 2023 r. 17:00
Siedziba Zarządu Głównego TPW
pl. Zamkowy 10
 

Więcej... Spotkanie Komisji Historycznej 24.02.2023 r.


Strona 2 z 3

Przejdź do archiwum aktualności

Sekretariat Zarządu Głównego jest czynny:

  • w środy: od 16:30 do 18:00,
  • w czwartki: od 16:30 do 18:00.






Więcej

Projekty

Patronaty

Więcej

Starsze aktualności