Aktualności

Spotkanie Komisji Historycznej 23.02.2024

Opublikowano

 
Szanowni Państwo, Drodzy Miłośnicy Warszawy,
Drodzy Członkowie i Sympatycy Komisji Historycznej Towarzystwa Przyjaciół Warszawy,

Zapraszam Państwa na zebranie naszej Komisji - już za tydzień w piątek 23 lutego 2024 r. o godz. 17:00 do stałej siedziby TPW przy Placu Zamkowym 10.

Tym razem poświęcimy spotkanie niedawno wydanej książce o dziejach naszego miasta. Prelekcję pt. Dlaczego nie-najkrótsza historia Warszawy? wygłosi prof. dr hab. Jerzy Kochanowski - historyk, absolwent Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego i jego pracownik w latach 1988–2020, a od 2020 r. - Instytutu Historii Sztuki tej uczelni. Profesor Jerzy Kochanowski w latach 2000–2005 był pracownikiem naukowym Niemieckiego Instytutu Historycznego w Warszawie, a wcześniej profesorem gościnnym w uniwersytetach w Moguncji i Jenie, stypendystą m.in. w Munk Centre na University of Toronto i w Hoover Institution w Stanford University. Nasz Gość zajmuje się głównie historią społeczną i historią kultury, historią gospodarczą i polityczną. Jest autorem wielu książek – m.in. Tylnymi drzwiami. Czarny rynek w Polsce 1944–1989 (2010, 2015), Rewolucja międzypaździernikowa. Polska 1956–1957 (2017), Wolne miasto. Zakopane 1956–1970 (2019) oraz Pomiędzy. Krótka historia Warszawy (2023). I właśnie ta ostatnia publikacja – wydana przez Muzeum Warszawy – będzie bohaterką naszego spotkania.

Tradycyjne i rozbudowane zaproszenie znajdą Państwo w załączniku.
Proszę o potwierdzenie chęci uczestnictwa w spotkaniu.

Łączę wyrazy szacunku,
Mikołaj Madurowicz 
 
Piątek, 23 lutego 2024 r. 17:00
Siedziba Zarządu Głównego Towarzystwa Przyjaciół Warszawy
pl. Zamkowy 10
 

Więcej... Spotkanie Komisji Historycznej 23.02.2024


Nie żyje Tadeusz Burchacki

Opublikowano

Z wielkim żalem zawiadamiamy, że nie żyje pan Tadeusz Burchacki – wieloletni członek i filar Komisji Historycznej Zarządu Głównego Towarzystwa Przyjaciół Warszawy.

Pogrzeb odbędzie się we wtorek 20 lutego o godz. 11:00 w kościele przy ul. Nobla 16. Później nastąpi przejazd na Cmentarz Północny.

Z wielkim żalem zawiadamiamy, że nie żyje pan Tadeusz Burchacki – wieloletni członek i filar Komisji Historycznej Zarządu Głównego Towarzystwa Przyjaciół Warszawy.

Tadeusz Burchacki urodził się 18 lipca 1933 roku w Radzyminie. Za pomoc Żydom w czasie niemieckiej okupacji Jego rodzicom – Stefanowi i Helenie z domu Zawadyl – przyznano tytuł ,,Sprawiedliwych wśród Narodów Świata” i honorowe obywatelstwo Izraela. Pan Tadeusz po II wojnie światowej ukończył słynne praskie Liceum im. Władysława IV, a następnie Wydział Budownictwa Lądowego na Politechnice Warszawskiej – ze stopniem magistra inżyniera w zakresie budownictwa lądowego. Pracował m.in. w Biurze Projektowo-Technologicznym Przemysłu Motoryzacyjnego ,,Motoprojekt” (1970–1976), w PC Ursus (1976–1983), w Libii (1983–1985, gdzie projektował m.in. meczety), w Metroprojekcie (1985–1991). Był konstruktorem, a także nadzorcą budowy wielu obiektów, w tym kościołów. Pracował przy budowie pierwszej linii warszawskiego metra.

W TPW był od dekad członkiem i filarem Komisji Historycznej, a przez 15 lat również wiceprezesem Towarzystwa Przyjaciół Saskiej Kępy. Był znawcą historii Warszawy, a Jego pasją stało się zachowywanie i utrwalenie pamięci o przeszłości. Dzięki Niemu powstało – głównie w Warszawie – ponad dwieście tablic pamiątkowych, głazów pamięci, pomników i inskrypcji poświęconych wybitnym Polakom, osobom zasłużonym dla Polski (m.in. lotnikom brytyjskim) oraz ważnym wydarzeniom (m.in. elekcjom na Kamionku, Konstytucji 3 Maja, manifestacji PPS na Placu Grzybowskim 1904 r.).

Był wielkim kolekcjonerem autografów (zebrał ich ponad 4 tysiące, w tym wielu noblistów), a Jego kolekcja autografów muzycznych dedykowanych Janowi Pawłowi II prezentowana była na wielu wystawach. Oprócz autografów kolekcjonował medale i białe kruki (dokumenty i książki). Był autorem ponad stu popularnych publikacji z dziedziny historii. Był sportowym Mistrzem Polski w biegach na orientację (1971).

Był człowiekiem ciepłym i życzliwym wobec innych, fantastycznym narratorem i rozmówcą, wiernym ponadczasowym ideom. Jedną z Jego intelektualnych i emocjonalnych trosk była Warszawa, w której zapisał się na zawsze.

Składamy nasze kondolencje Rodzinie i Bliskim Pana Tadeusza.

Dzięki Niemu Warszawa i Towarzystwo Przyjaciół Warszawy godnie pamiętają o tym, co minęło.

Przyjaciele z Komisji Historycznej TPW
oraz Koleżanki i Koledzy z Zarządu Głównego Towarzystwa Przyjaciół Warszawy

Więcej... Nie żyje Tadeusz Burchacki


Spotkanie Komisji Historycznej 15.12.2023

Opublikowano

 
Szanowni Państwo, Drodzy Miłośnicy Warszawy,
Drodzy Członkowie i Sympatycy Komisji Historycznej Towarzystwa Przyjaciół Warszawy,

Zapraszam Państwa na zebranie naszej Komisji — w najbliższy piątek 15 grudnia 2023 r. o godz. 17:00 do stałej siedziby TPW przy Placu Zamkowym 10.

Spotkanie pt. „Wspomnienie o Barbarze Petrozolin-Skowrońskiej (1937–2023)” poświęcimy niedawno zmarłej przewodniczącej naszej Komisji w latach (2008–2018). Prelekcję podsumowującą ten okres wygłosi Halina Niemiec — historyk i nauczyciel, przewodnicząca Społecznego Komitetu Odbudowy Pomnika Wdzięczności Ameryce (od 2023), członkini Zarządu Głównego Stowarzyszenia Szarych Szeregów (od 2022), zastępczyni przewodniczącego Komisji Historycznej TPW, a w przeszłości wiceprezeska Oddziału Powiśle TPW oraz sekretarz Zarządu Kręgu „Radiostacja” SSZSZ, autorka książek i wielu przewodników po Warszawie; odznaczona m.in. Brązowym i Srebrnym Krzyżem Zasługi, Medalem KEN, Medalem „Zasłużony dla Warszawy”, Odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej, Odznaką Przyjaciel „Baszty” AMICITAE FIDELIUM.

Tradycyjne i rozbudowane zaproszenie znajdą Państwo w załączniku.
Proszę o potwierdzenie chęci uczestnictwa w spotkaniu.

Łączę wyrazy szacunku,
Mikołaj Madurowicz

Łączę wyrazy szacunku,
Mikołaj Madurowicz 
Piątek, 15 grudnia 2023 r. 17:00
Siedziba Zarządu Głównego Towarzystwa Przyjaciół Warszawy
pl. Zamkowy 10
 

Więcej... Spotkanie Komisji Historycznej 15.12.2023


XXI Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Delegatów

Opublikowano

Szanowni Państwo,

Zarząd Główny Towarzystwa Przyjaciół Warszawy zawiadamia Delegatów, iż XXI Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Delegatów Towarzystwa Przyjaciół Warszawy odbędzie się

  • w dniu 18 listopada 2023 r. (sobota);
  • o godzinie 11:00;
  • Muzeum Niepodległości w Warszawie, al. „Solidarności” 62.

XXI Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Delegatów zostało zwołane w celu wprowadzenia zmian w Statucie Towarzystwa Przyjaciół Warszawy.

Więcej... XXI Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Delegatów


Nie żyje Barbara Petrozolin-Skowrońska

Opublikowano

Z głębokim żalem i smutkiem żegnamy naszą drogą Barbarę Petrozolin-Skowrońską, zmarłą 22 października 2023 roku w wieku 86 lat; honorową Członkinię Towarzystwa Przyjaciół Warszawy.

Barbara Petrozolin-Skowrońska przez wiele lat organizowała wraz z Zofią Wóycicką — prezes Zarządu Oddziału Powiśle Towarzystwa Przyjaciół Warszawy — wieczory słowno-muzyczne w Zamku Ostrogskich, włączyła się także w organizację konkursów „Warszawa w kwiatach”.

W latach 2008–2018 pełniła funkcję przewodniczącej Komisji Historycznej działającej przy Zarządzie Głównym TPW. Proponowała ciekawe tematy, zapraszała na spotkania interesujących prelegentów oraz znane osoby związane z Warszawą. Dzięki niej poznaliśmy elitę varsavianistów.
Zawsze uśmiechnięta, serdeczna, witała nas słowami: „Dobrze, że jesteś”.

Z wykształcenia historyk, ale także dziennikarka, redaktor naczelna wielokrotnie nagradzanej Encyklopedii Warszawy oraz Encyklopedii PWN; mistrzyni pióra, autorka znakomitych publikacji, m.in. „Przed tą nocą”, „Król Tatr z Mokotowskiej 8”, „Portret doktora Tytusa Chałubińskiego”.

Była zasłużoną varsavianistką, ale nie zapominała o swoich korzeniach z północno-wschodnich Kresów polskich. Brała udział w spotkaniach  Kresowian, a  jej ślady  pozostają m.in. we „Wspomnieniach nieświeskich”.  

Spotykaliśmy się z Basią w Jej ogródku przed domem na Saskiej Kępie, gdzie przyjmowała nas z otwartym sercem. Dla przyjaciół była oddana do końca swych dni. Basiu, będzie nam Cię bardzo brakowało.

Przyjaciele z Komisji Historycznej TPW
oraz Koleżanki i Koledzy z Zarządu Głównego
Towarzystwa Przyjaciół Warszawy

Więcej... Nie żyje Barbara Petrozolin-Skowrońska


Nie żyje Jacek Natorff

Opublikowano

Z przykrością informujemy, że 4 września 2023 r. odszedł znawca i przyjaciel warszawskiej Pragi, pan Jacek Natorff. Łączymy się w bólu z Bliskimi pana Jacka, wieloletniego członka Towarzystwa Przyjaciół Pragi — Oddziału TPW.

Z głębokim żalem informujemy, że 4 września 2023 roku w wieku 76 lat zmarł Jacek Natorff nasz Przyjaciel i wieloletni Członek naszego Towarzystwa. Człowiek z ogromną wiedzą, charyzmą i poczuciem humoru. Kochał naszą Pragę i chętnie opowiadał jej historię. Od wielu lat fotografował praskie zakątki. W 2022 roku został wyróżniony nagrodą Floriana.

Jacku... Twoje odejście to nie tylko strata dla nas ale dla całej Pragi, gdzie byłeś znany, szanowany i lubiany a przez wielu nazywany Wujkiem. Odszedłeś na wieczny spacer po Pradze razem ze swoimi przyjaciółmi Pawłem Elszteinem i Mieczysławem Janiszewskim. Odpoczywaj w pokoju Przyjacielu...

Jednocześnie składamy wyrazy współczucia dla żony Bożenki i całej Rodziny.

Towarzystwo Przyjaciół Pragi — Oddział Towarzystwa Przyjaciół Warszawy.

Więcej... Nie żyje Jacek Natorff


Apel Pamięci przy grobie Stefana Starzyńskiego

Opublikowano

Zapraszamy do udziału w corocznym apelu pamięci przy symbolicznym grobie Stefana Starzyńskiego w 84. rocznicę mianowania Prezydenta na Komisarza Cywilnego przy Dowództwie Obrony Stolicy. W tym roku obchodzimy również 130. rocznicę urodzin Prezydenta.

Spotykamy się w najbliższy piątek na Starych Powązkach, gdzie złożymy kwiaty.

Piątek, 8 września 2023 r. 16:30
Cmentarz Stare Powązki, Aleja Zasłużonych, rząd I, miejsce 77 i 78
ul. Powązkowska 1/1

Więcej... Apel Pamięci przy grobie Stefana Starzyńskiego


40. rocznica śmierci prof. Jana Zachwatowicza

Opublikowano

W sierpniu przypada 40. rocznica śmierci prof. Jana Zachwatowicza, patrona Oddziału Akademickiego Towarzystwa Przyjaciół Warszawy. W imieniu Oddziału zapraszamy do uczczenia pamięci zasłużonego orędownika odbudowy ze zniszczeń wojennych warszawskiej Starówki w sobotę, 19 sierpnia 2023 r. o godzinie 11:00.

Spotykamy się przy bramie św. Honoraty (Cmentarz Stare Powązki), skąd udamy się do grobu profesora w kwaterze 166.

Po złożeniu kwiatów i zapaleniu zniczy udamy się na krótki spacer.


Sobota, 19 sierpnia 2023 r. 11:00
Brama św. Honoraty, Cmentarz Stare Powązki
ul. Powązkowska 1/1

 

Więcej... 40. rocznica śmierci prof. Jana Zachwatowicza


Spotkanie Komisji Historycznej 30.06.2023

Opublikowano

 
Szanowni Państwo, Drodzy Miłośnicy Warszawy,
Drodzy Członkowie i Sympatycy Komisji Historycznej Towarzystwa Przyjaciół Warszawy,

Zapraszam Państwa na ostatnie w tym sezonie zebranie naszej Komisji w najbliższy piątek 30 czerwca 2023 r. o godz. 17:00 — tym razem na Wydział Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego (ul. Krakowskie Przedmieście 26/28). Spotykamy się o 16:45 przed Bramą Główną Uniwersytetu Warszawskiego, aby wspólnie przejść na miejsce zebrania.

Prelekcję pt. Warszawa Jerzego Jankowskiego wygłosi nasz Kolega z Komisji — pan Łukasz Własiuk, doktorant w Szkole Doktorskiej Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Warszawskiego, edytor utworów Jerzego Jankowskiego, wydanych pt. Tram wpopszek ulicy i inne utwory (Warszawa 2023); autor artykułów naukowych. W ramach studiów doktoranckich przygotowuje edycję korespondencji do futurysty Anatola Sterna.
Nasz czerwcowy Narrator przedstawi funkcje pełnione przez Warszawę w felietonach Jerzego Jankowskiego, poety pochodzącego z Wilna. Omówione artykuły opublikowano w dwóch cyklach — Brzegiem Lety na łamach „Nowej Gazety” oraz Rytmy miasta w „Kurierze Polskim”.

Tradycyjne zaproszenie znajdą Państwo w załączniku.
Proszę o potwierdzenie chęci uczestnictwa w spotkaniu.

Łączę wyrazy szacunku,
Mikołaj Madurowicz 
Piątek, 30 czerwca 2023 r. 17:00
Zbiórka: Brama Główna Uniwersytetu Warszawskiego o godz. 16:45
ul. Krakowskie Przedmieście 26/28
 

Więcej... Spotkanie Komisji Historycznej 30.06.2023


Strona 1 z 3

Przejdź do archiwum aktualności

Sekretariat Zarządu Głównego jest czynny:

  • w środy: od 16:30 do 18:00,
  • w czwartki: od 16:30 do 18:00.


Więcej

Projekty

Patronaty

Więcej

Starsze aktualności