Jednodniowe Muzeum Pamiątek po Elisabeth Jerichau-Baumann

Opublikowano

Zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie poświęcone Elżbiecie Jerichau-Baumann, duńskiej malarce polskiego pochodzenia, urodzonej 200 lat temu na Żoliborzu. Podczas wydarzenia będzie można obejrzeć jedyny w Polsce obraz malarki, pochodzący z kolekcji Fundacji Ciechanowieckich, przechowywany na Zamku Królewskim w Warszawie, zatytułowany „Główka dziewczyny”. Dzięki uprzejmości Duńskiego Instytutu Kultury oraz osób prywatnych będzie można obejrzeć także liczne pamiątki dotyczące malarki.

Elżbieta Jerichau-Baumann to wyjątkowa postać. Obdarzona była wielkim talentem malarskim, dzięki któremu, mimo panujących w połowie XIX wieku stereotypom dotyczącym kobiet, zjednała wielu europejskich możnowładców, w tym królową Wiktorię — wielbicielkę jej talentu. Zaprzyjaźniona była z Hansem Christianem Andersenem, którego często  portretowała.
 
Po ukończeniu studiów na Akademii Sztuk Pięknych w Düsseldorfie wyszła za mąż za znanego duńskiego rzeźbiarza Jensa Adolfa Jerichaua, wybitnie uzdolnionego ucznia Bertela Thorvaldsena (B. Thorvaldsen jest twórcą warszawskich pomników księcia Józefa Poniatowskiego na koniu i Mikołaja Kopernika).
 
Centrum Sztuki Fort Sokolnickiego
ul. Czarnieckiego 51
niedziela, 14 października 2018 r.
godz. 13.00 – 16.00

Wróć