Spotkanie Komisji Historycznej 21.10.2022 r.

Opublikowano

Spotkanie Komisji Historycznej

Piątek, 21 października 2022 r. 17:00
Siedziba Zarządu Głównego TPW
pl. Zamkowy 10

Szanowni Państwo, Drogie Koleżanki, Drodzy Koledzy, Członkowie i Sympatycy Komisji Historycznej TPW,

na pierwsze w nowym sezonie 2022/2023 zebranie Komisji Historycznej Zarządu Głównego Towarzystwa Przyjaciół Warszawy pragniemy Państwa zaprosić w piątek 21 października o 17:00 do stałej siedziby TPW (przy Placu Zamkowym 10).

Prelekcję — pt. „Życie w cieniu przeszłości — czyli dlaczego wydarzenia lat powojennych nie zacierają się w pamięci?” — przedstawi nasz Kolega z Komisji — red. Tadeusz Władysław Świątek. Już zaczątek jego opowieści brzmi frapująco:

… Moja rodzina ze strony ojca jest związana z Warszawą od czasu bitwy w Olszynce Grochowskiej. Ojciec mój w latach poprzedzających wybuch II wojny światowej obok pełnienia funkcji naczelnika wydziału narodowościowego w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych był również delegatem II Rzeczypospolitej Polskiej do Ligi Narodów w Genewie, za co później został skazany na 15 lat więzienia. W 1934 roku uczestniczył w śledztwie wyjaśniającym okoliczności śmierci ministra Bronisława Pierackiego, podczas okupacji był członkiem Delegatury Rządu Londyńskiego na Kraj oraz autorem (współautorem?) broszury wydanej w kwietniu 1942 roku o stosunku powojennej Polski do Ukraińców, autorem artykułów drukowanych w biuletynie Najnowsze Dzieje Polski (PAN) o polityce ukraińskiej.

W konsekwencji jako dziecko zostałem uwikłany nie z własnej woli w historię, która porwała mnie jak fala tsunami. Mimo aresztu domowego, grabieży mienia, nękania rodziny rewizjami, prób wysiedlenia z Warszawy – usiłowałem łapać równowagę, mieć nawet marzenia, rozwijałem zdolności plastyczne, a w końcu coś zacząłem pisać, chociaż z uwagi na pochodzenie natrafiałem na szlabany, które pomagali mi przeskoczyć życzliwi obcy ludzie i niezłomna postawa matki niepoddającej się przeciwnościom. W szkolnym tornistrze wyniosłem do Ambasady Brytyjskiej dokumenty Delegatury Rządu, które zgromadził mój ojciec... O tych i innych meandrach pokazując unikatowe dokumenty, jakie niewielu z naszego otoczenia może posiadać, opowiem, czyli o przeszłości jakiej nie znamy, bo nie stała się udziałem całego polskiego społeczeństwa. Przedstawię wybraną autentyczną dokumentację – m.in. akty wysiedleńcze z mieszkania na Mokotowie: niemiecki (1943) oraz polski (1951), wycenę szkód wojennych, współczesne odmowy wydania dokumentów i świadectwa unikania wypłat odszkodowań zawarowanych obecnymi przepisami.

Tadeusz Władysław Świątek to

  • wieloletni członek Komisji Historycznej Towarzystwa Przyjaciół Warszawy, wiceprezes Oddziału Warszawskiego Towarzystwa Opieki nad Zabytkami (1997–2000), varsavianista, dziennikarz, historyk, grafik, publicysta, gawędziarz, warszawianin w jedenastym pokoleniu oraz mokotowianin;
  • twórca programu telewizyjnego Rody Starej Warszawy (ponad 70 audycji);
  • autor prezentowanych chociażby w Domu Spotkań z Historią, Metrze Warszawskim czy przy Krakowskim Przedmieściu i na Nowym Mieście wystaw poświęconych Warszawie — m.in. Polacy z wyboru. Rodziny pochodzenia niemieckiego w Warszawie XIX i XX wieku;
  • autor wielu książek m.in. Śladami mieszkańców dawnej Warszawy (1998), Rody starej Warszawy (2000), Mokotów poprzez wieki (2006), Rody warszawskie (2007), Konstancin. Śladami ludzi i zabytków (2007), a także — we współautorstwie z R. Chwiszczukiem — Warszawski ruch społecznikowski (2010), Spacerkiem PoWoli (2010), Od Sawy do Kamy, czyli kobiecy ruch społecznikowski (2011), Wola — dzielnica wielu kultur (2011), Królowa Wisła (2012), Stolica wielu kultur (2018), a wraz z A. Gassem i J. Zielińskim Rapperswiliana. Szwajcarzy w Warszawie (2020).

We wrześniu br. T. Świątek wystąpił podczas tematycznego seminarium pt. Francuzi w Warszawie w ramach projektu realizowanego przez Centrum Badań nad Kulturą Warszawy Uniwersytetu Warszawskiego nt. Wielokulturowość dawnej i współczesnej Warszawy.

Gorąco Państwa namawiamy do przyjścia i wzięcia udziału w spotkaniu oraz dyskusji po prelekcji.

Mikołaj Madurowicz, przewodniczący Komisji Historycznej Zarządu Głównego TPW i Halina Niemiec, zastępczyni przewodniczącego Komisji Historycznej Zarządu Głównego TPW.

Wróć