Warszawa Wielokukturowa: Artyści Getta

Opublikowano

Niedziela, 15 maja 2022 r. 11:00
Przed budynkiem Sądu Okręgowego w Warszawie
al. „Solidarności” 127
/WarszawaWielokulturowaTPW


Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu „Warszawa wielokulturowa”!

Tym razem w niedzielę o 11:00 spotykamy się przed budynkiem Sądu Okręgowego w Warszawie przy al. „Solidarności” 127.

Getto warszawskie to piekło na ziemi, w którym przyszło żyć przeszło 400stu tysiącom ludzi. Bez odpowiednich warunków już w pierwszym roku prawie 100 tysięcy z nich umarło z głodu, wycieńczenia i chorób. Jednak mimo braku możliwości zaspokojenia podstawowych potrzeb ludzie ze wszech miar chcieli brać udział w życiu kulturalnym, a to z kolei kwitło. Malowali, pisali wiersze, skecze, piosenki, brali udział w przedstawieniach. To też był rodzaj walki, walki o przetrwanie, walki by zwyczajnie nie odejść od zmysłów. Dość powiedzieć, że przydział kalorii w getcie mógł wynosić zaledwie 200, a i tak ludzie czasem woleli odpuścić zakup chleba by zdobyć bilet na przedstawienie. Dzieła artystów, oraz informacje o wydarzeniach kulturalnych na terenie getta warszawskiego przetrwały dzięki Archiwum Ringelbluma.

Zapraszamy na spacer, w czasie którego zapoznamy się z tragiczną historią artystów getta, ich dziełami i miejscami, gdzie ludność żydowska mogła zaznać chwilowego ukojenia.

Naszym przewodnikiem będzie Kamila Gelert. Wstęp wolny.

W grafice wydarzenia wykorzystano fragment obrazu „Portret mężczyzny w kapeluszu” autorstwa Geli Szeksztajn-Lichtensztajn.

Spacer będzie też okazją do wsparcia zbiórki dla Polskiej Akcji Humanitarnej na rzecz Ukrainy — podczas spaceru spotkacie wolontariusza TPW z puszką PAH.

Partnerami cyklu Warszawa Wielokulturowa w 2022 roku są:

  • SKPT Warszawa
  • Centrum Kultury i Aktywności na Targówku

Wróć