Archiwum aktualności. 2020

Warszawa Wielokulturowa TPW: „Ukraińcy w Warszawie”

Opublikowano

Zapraszamy w najbliższą sobotę na spotkanie z cyklu „Warszawa wielokulturowa”, które poświęcone będzie społeczności ukraińskiej w Warszawie — zarówno w ujęciu historycznym, jak i współczesnym.

Gośćmi będą:

  • dr Rostysław Kramar — pracownik Katedry Studiów Interkulturowych Europy Środkowo-Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego; doktor nauk humanistycznych, ukrainista, kulturoznawca
  • Jana Stępniewicz — wieloletnia dziennikarka Polskiego Radia dla Zagranicy (Redakcja Ukraińska) i prowadząca program „Telenowyny” — program informacyjny Telewizji Polskiej w języku ukraińskim, przeznaczony dla mniejszości ukraińskiej w Polsce.

Udział w spotkaniu jest bezpłatny. Liczba miejsc jest ograniczona, zapisy prowadzone są pod adresem: promocja@tpw.org.pl
Prosimy o zapoznanie się z informacją dotyczącą zapisów oraz udziału w spotkaniu >>>

Centrum Wielokulturowe w Warszawie
Sala Ukraina (parter)
ul. Jagiellońska 54
Sobota, 26 września 2020 r., godz. 10.00 – 11.00

Projekt „Warszawa wielokulturowa” ma służyć wzrostowi świadomości, wzajemnej tolerancji i edukacji, a także integracji różnych społeczności i wymiany kulturowej. Jednym z wielu celów Towarzystwa Przyjaciół Warszawy jest to, by Warszawę postrzegano jako miasto otwarte, pełne wzajemnej akceptacji, bezpieczne i gościnne dla wszystkich. Cykl „Warszawa wielokulturowa” objęty jest patronatem przez Centrum Wielokulturowe w Warszawie.

Wydarzenie na Facebooku

Więcej... Warszawa Wielokulturowa TPW: „Ukraińcy w Warszawie”


Spotkanie Komisji Historycznej

Opublikowano

Mamy wielką przyjemność zaprosić Państwa na pierwsze w sezonie 2020/2021 zebranie Komisji Historycznej Towarzystwa Przyjaciół Warszawy, które odbędzie się w piątek 18 września o 16:00.

Będzie to zebranie plenerowe w Konstancinie, a głównym bohaterem-narratorem jest Tadeusz Władysław Świątek — varsavianista, członek naszej Komisji, pedagog, historyk i dziennikarz, działacz społeczny i znakomity znawca Konstancina.

Serdecznie zapraszamy stałych uczestników Komisji Historycznej TPW i — niemniej gorąco — wszystkich miłośników Warszawy i okolic.

W zaproszeniu, które znajdą Państwo w załączniku, zamieściliśmy szczegóły praktyczne związane z komunikacją oraz z zachowaniem norm bezpieczeństwa w czasie pandemii.

Z uwagi na plenerowy charakter zebrania i logistykę, uprzejmie prosiłbym o potwierdzenie chęci udziału w spotkaniu — wraz z informacją, czy decydują się Państwo na komunikację miejską czy dojazd indywidualny.

Z wyrazami szacunku,
Mikołaj Madurowicz

Kontakt: kh@tpw.org.pl

Relacje z poprzednich spotkań Komisji Historycznej dostępne są na stronie Komisji.

 

Więcej... Spotkanie Komisji Historycznej


Pamięci Prezydenta Stefana Starzyńskiego

Opublikowano

Zarząd Główny Towarzystwa Przyjaciół Warszawy zaprasza do udziału w uroczystości, która odbędzie się w 81. rocznicę mianowania Prezydenta m.st. Warszawy Stefana Starzyńskiego przez gen. Waleriana Czumę na Komisarza Cywilnego przy Dowództwie Obrony Warszawy.

Jak co roku spotykamy się przy symbolicznym grobie Stefana Starzyńskiego, aby oddać cześć bohaterskiemu Prezydentowi Warszawy.

Mile widziane będą delegacje przedszkolne, a także szkolne ze sztandarami.

Wtorek, 8 września 2020 r.
godz. 16:00
Cmentarz Powązkowski (Stare Powązki)
Aleja Zasłużonych, rząd I miejsce 77 i 78.

Więcej... Pamięci Prezydenta Stefana Starzyńskiego


Dzień Pamięci Starówki

Opublikowano

W dniu 13 sierpnia 2020 r. przedstawiciele Oddziału Stare Miasto Towarzystwa Przyjaciół Warszawy: Zbigniew Juszkiewicz — prezes Zarządu Oddziału, Tadeusz Otulak — wiceprezes Zarządu Oddziału oraz Andrzej Sidor — członek Komisji Rewizyjnej Oddziału, złożyli wiązankę pod pomnikiem Ofiar czołgu-pułapki przy ulicy Jana Kilińskiego, jako hołd Powstańcom Warszawskim 1944 roku.

Więcej... Dzień Pamięci Starówki


Warszawa przeobrażona po 1945 r. Odbudowa ze zniszczeń. Obiekty utracone, wyburzone, przebudowane.

Opublikowano

W styczniu 1945 roku Warszawa znalazła się w stanie śmierci klinicznej. W gruzach leżały zabytki, kamienice i infrastruktura drogowa. W powodzenie szybkiej odbudowy wierzyło niewielu. Splot celów ideologicznych nowej władzy i uporu mieszkańców, sprawił że Warszawa utrzymała swoją stołeczność. Pojawił się jednak warunek podyktowany rzeczywistością polityczną — nowa Warszawa, nie mogła być powtórzeniem dawnej. Tragiczne okoliczności wojenne stały się ogromną szansą budowy lepszego miasta. Nowa Warszawa stała się mozaiką aspiracji, sentymentów, oczekiwań i zwykłej przypadkowości.

Zapraszamy na wykład dr. Andrzeja Skalimowskiego pt. „Warszawa przeobrażona po 1945 r. Odbudowa ze zniszczeń. Obiekty utracone, wyburzone, przebudowane”.

 

Więcej... Warszawa przeobrażona po 1945 r. Odbudowa ze zniszczeń. Obiekty utracone, wyburzone, przebudowane.