Aplikacja mobilna „Pamięć Miasta — spacer po walczącej Warszawie”

Opublikowano

Muzeum Powstania Warszawskiego prezentuje nową, zaktualizowaną wersję aplikacji mobilnej Pamięć Miasta. Pierwsza odsłona tego projektu miała premierę w 2014 roku.

Pamięć Miasta to próba ocalenia od zapomnienia pomników oraz możliwość poznania historii miejsc wyróżniających się monumentami, posągami lub tablicami, które upamiętniają Powstańców Warszawskich i mieszkańców walczącej stolicy. Zbiór ok. 370 miejsc pamięci Powstania Warszawskiego został opatrzony krótkimi tekstami ukazującymi wybrany fragment historii i losy ludzi żyjących w okupowanej Warszawie.

Projekt wzbogacono o fotografie archiwalne pochodzące ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego oraz aktualne zdjęcia tablic pamiątkowych. Do 30 wybranych punktów dodano nagrania z audiodeskrypcją, które prezentuje Sonia Bohosiewicz – głos aplikacji. Wszystkie miejsca zostały przydzielone do konkretnej dzielnicy i zaznaczone na mapie. Dzięki geolokalizacji bez problemu można znaleźć dany obiekt i z łatwością poruszać się po mieście.

Aplikacja została opracowana w dwóch wersjach językowych – polskiej i angielskiej. Można ją pobrać bezpłatnie z Google Play oraz App Store. Na bazie aplikacji powstała również mapa miejsc pamięci z podziałem na dzielnice, dostępna na stronie www.1944.pl.

Wróć