Ursynów wczoraj i dziś

Opublikowano

Wykłady: „Słów kilka o Ursynowie”

Miejsce: Sala konferencyjna w ratuszu urzędu dzielnicy Ursynów, al. KEN 61

1. Historia Ursynowa 3.12.2018 godz. 18

Opowieść o pierwszym założeniu osiedlowym, które zaczęło powstawać w epoce Gierka, która obfitowała w niezwykle dużo inwestycji. Uczestnicy poznają historię projektu, jego założenia oraz postać architekta. Dowiedzą się również czy udało się zrealizować ów projekt w całości czy jednak trzeba było z czegoś zrezygnować. Przytoczone zostaną wspomnienia pierwszych mieszkańców oraz inne anegdoty z czasów budowy tej jakże dziś popularnej dzielnicy.

2. Sztuka Ursynowa 9.12.2018, godz. 11

Kiedy powstało założenie osiedla, które miało być rewolucyjne w stosunku do blokowisk w całej Polsce uznano, że zmiana ta dosięgnie też przestrzeń między blokami. Przemyślano, zatem elementy kultury przemycone do architektury przestrzennej w formie rzeźby - to było kiedyś. Dziś z kolei dzielnica została ozdobiona w wielu miejscach muralami i obrazami naściennymi nawiązującymi do nazw, postaci i wydarzeń związanych z Ursynowem. Warto przyjrzeć im się bliżej

3. Ursynowscy patroni 10.12.2018, godz. 18

Każda ulica ma jakąś historię związaną szerzej z historią Polski, Warszawy, czy danej dzielnicy. Jedne wspominają osoby mniej lub bardziej związane z dzielnicą oraz mniej lub bardziej dla niej zasłużone, inne instytucje oraz wydarzenia. Dziś kilka ulic ma inne nazwy, ale niektórym naprawdę warto się przyjrzeć.

4. Kariera filmowa Ursynowa 16.12.2018, godz. 11

Niektórzy reżyserzy po prostu lubią konkretne miejsca umieszczać, jako naturalną scenerię w swoich filmach. I tak na przykład Stanisław Bareja, dzięki któremu brzmienie ulicy Alternatywy zawsze będzie kojarzyć się z dziś już kultowym serialem, umieszczał w swoich produkcjach Ursynów. Warto poznać inne miejsca oraz produkcje, które powstały na terenie Ursynowa.


Spacery: „Spacerkiem po Ursynowie”

1. Ursynów wczoraj — czyli historia 1.12.2018, godz. 11

Historia pierwszego osiedla, które zaplanowano całkiem inaczej niż wszystkie inne blokowiska w całej Warszawie, a nawet Polsce. Pomysł realizował Marek Budzyński biorąc przykład z osiedli w Danii, gdzie pracował

Miejsce spotkania: przed głównym wejściem do Kościoła Wniebowstąpienia Pańskiego, al. KEN 101

2. Ursynów dziś — dzielnica graffiti i muralu 8.12.2018, godz. 11

Choć trudno w to uwierzyć, szczególnie tym, którzy zawsze uważali Ursynów za sypialnie Warszawy pełną szarych i smutnych osiedli, dzielnica zmieniła się w jedną z najbardziej kolorowych. Wszystko to za sprawą murali wyrastających tu jak grzyby po deszczu. Jaka jest ich idea, jaka była inspiracja? To pytania, na które odpowiemy sobie spacerując i oglądając niektóre z tych dzieł.

Miejsce spotkania: przed głównym wejściem do ursynowskiego ratusza, al. KEN 61

3. Ursynowskie ulice — wczoraj i dziś 15.12.2018, godz. 11

Nazewnictwo ulic to właściwie historia Polski w pigułce. Odnajdziemy smaczki nazewnicze, których na Ursynowie nie brakuje i postaramy się je rozłożyć na części odpowiadając sobie na pytanie skąd wzięły się właśnie tu, czy są związane k z historią Polski, Warszawy czy Ursynowa.

Miejsce spotkania: wejście do galerii Metro, al. KEN 93

4. Filmowy Ursynów — wczoraj i dziś 22.12.2018, godz. 11

Kultowe filmy, seriale kręcone w czasach PRL-u oraz po 1989 tworzą niezwykły charakter dzielnicy Ursynów właściwie od jej powstania. Poznajmy, więc, jakie produkcje były tu kręcone, jaką pokazywały rzeczywistość i jakie pamiątki zdobią dziś dzielnicę przypominając o tym.

Miejsce spotkania: przed głównym wejściem do Multikina, al. KEN 60


Projekt współfinansuje m.st. Warszawa

Wróć