Warszawa — miasto artystów

Opublikowano

Towarzystwo Przyjaciół Warszawy zaprasza do udziału w pierwszej części projektu „Warszawa — miasto artystów”.
Chcemy przypomnieć mieszkańcom Warszawy miejsca gdzie mieściły się pracownie trzech słynnych malarzy: Konrada Krzyżanowskiego (1872-1922), Stanisława Witkiewicza (1885-1939) i Władysława Podkowińskiego (1866-1895).

Spacery i wykłady w Muzeum Narodowym będą prezentacją dorobku artystycznego wymienionych artystów, którzy wnieśli znaczący wkład w kulturę narodową oraz próbą nawiązania do historii i klimatu dawnej Warszawy.

20 maja
Godz. 11, spacer „Wokół pracowni Konrada Krzyżanowskiego” — Michał Rybak
Miejsce zbiórki: ul. Mokotowska 12

Godz. 14, wykład „Konrad Krzyżanowski — zbuntowany pedagog" — Karolina Zalewska
Studia w petersburskiej Akademii zakończyły się dla Konrada Krzyżanowskiego relegowaniem z uczelni. Był to efekt konfliktu młodego artysty z rektorem. W przyszłości Krzyżanowski okazał się świetnym pedagogiem, zarówno w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych jak i w prywatnej szkole malarstwa. Swobodny w sposobie bycia, nowatorski w metodach nauczania, był uwielbiany przez swoich studentów, których często zabierał na plenery.
kino MUZ / wstęp wolny / liczba miejsc ograniczona.

27 maja
Godz. 11, spacer „Wokół pracowni Witkacego” — Agnieszka Martyka-Grudzień
Miejsce zbiórki: ul. Hoża 11/15

Godz. 14, wykład „Stanisław Ignacy Witkiewicz. Od czystej formy do firmy portretowej” — Bożena Pysiewicz
Stanisław Ignacy Witkiewicz postrzegany jako dziwak i ekscentryk jednocześnie fascynował osobowością i różnorodnymi talentami. W artystycznej wędrówce przeżywał estetyczne bunty, odczuwał nienasycenie formą i przeprowadzał okrutne wiwisekcje portretowanych osób. Zwątpienie w możliwość tworzenia sztuki budzącej uczucia metafizyczne i wyrażającej jego Teorię Czystej Formy doprowadziło do założenia Firmy Portretowej opartej na czysto handlowych zasadach. Twórczość plastyczna Witkacego przedstawiona zostanie w kontekście jego utworów literackich, artystycznych manifestów i tekstów z dziedziny filozofii i krytyki artystycznej.
kino MUZ / wstęp wolny / liczba miejsc ograniczona.

3 czerwca
Godz. 11, spacer „Wokół pracowni Władysława Podkowińskiego” — Maria Kamińska
Miejsce zbiórki: przed budynkiem Zachęty

Godz. 14, wykład „Wszystkie oblicza Władysława Podkowińskiego” — Karolina Zalewska
W 1889 r. miała miejsce w Paryżu wielka retrospektywna wystawa Claude'a Moneta. Jednym ze zwiedzających ekspozycję był Władysław Podkowiński. Zafascynowany dokonaniami francuskiego impresjonizmu, postanowił przenieść ten kierunek malarstwa nad Wisłę. Nie pozostał jednak długo wierny temu nurtowi. Epizod impresjonistyczny był dla niego tylko jednym z przystanków na drodze poszukiwań własnej definicji sztuki.
kino MUZ / wstęp wolny / liczba miejsc ograniczona.

Wydarzenia są współfinansowane ze środków Miasta Stołecznego Warszawy.

Wróć