Aktualności

XXI Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Delegatów

Opublikowano

Szanowni Państwo,

Zarząd Główny Towarzystwa Przyjaciół Warszawy zawiadamia Delegatów, iż XXI Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Delegatów Towarzystwa Przyjaciół Warszawy odbędzie się

  • w dniu 18 listopada 2023 r. (sobota);
  • o godzinie 11:00;
  • Muzeum Niepodległości w Warszawie, al. „Solidarności” 62.

XXI Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Delegatów zostało zwołane w celu wprowadzenia zmian w Statucie Towarzystwa Przyjaciół Warszawy.

Więcej... XXI Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Delegatów


Nie żyje Barbara Petrozolin-Skowrońska

Opublikowano

Z głębokim żalem i smutkiem żegnamy naszą drogą Barbarę Petrozolin-Skowrońską, zmarłą 22 października 2023 roku w wieku 86 lat; honorową Członkinię Towarzystwa Przyjaciół Warszawy.

Barbara Petrozolin-Skowrońska przez wiele lat organizowała wraz z Zofią Wóycicką — prezes Zarządu Oddziału Powiśle Towarzystwa Przyjaciół Warszawy — wieczory słowno-muzyczne w Zamku Ostrogskich, włączyła się także w organizację konkursów „Warszawa w kwiatach”.

W latach 2008–2018 pełniła funkcję przewodniczącej Komisji Historycznej działającej przy Zarządzie Głównym TPW. Proponowała ciekawe tematy, zapraszała na spotkania interesujących prelegentów oraz znane osoby związane z Warszawą. Dzięki niej poznaliśmy elitę varsavianistów.
Zawsze uśmiechnięta, serdeczna, witała nas słowami: „Dobrze, że jesteś”.

Z wykształcenia historyk, ale także dziennikarka, redaktor naczelna wielokrotnie nagradzanej Encyklopedii Warszawy oraz Encyklopedii PWN; mistrzyni pióra, autorka znakomitych publikacji, m.in. „Przed tą nocą”, „Król Tatr z Mokotowskiej 8”, „Portret doktora Tytusa Chałubińskiego”.

Była zasłużoną varsavianistką, ale nie zapominała o swoich korzeniach z północno-wschodnich Kresów polskich. Brała udział w spotkaniach  Kresowian, a  jej ślady  pozostają m.in. we „Wspomnieniach nieświeskich”.  

Spotykaliśmy się z Basią w Jej ogródku przed domem na Saskiej Kępie, gdzie przyjmowała nas z otwartym sercem. Dla przyjaciół była oddana do końca swych dni. Basiu, będzie nam Cię bardzo brakowało.

Przyjaciele z Komisji Historycznej TPW
oraz Koleżanki i Koledzy z Zarządu Głównego
Towarzystwa Przyjaciół Warszawy

Więcej... Nie żyje Barbara Petrozolin-Skowrońska


Nie żyje Jacek Natorff

Opublikowano

Z przykrością informujemy, że 4 września 2023 r. odszedł znawca i przyjaciel warszawskiej Pragi, pan Jacek Natorff. Łączymy się w bólu z Bliskimi pana Jacka, wieloletniego członka Towarzystwa Przyjaciół Pragi — Oddziału TPW.

Z głębokim żalem informujemy, że 4 września 2023 roku w wieku 76 lat zmarł Jacek Natorff nasz Przyjaciel i wieloletni Członek naszego Towarzystwa. Człowiek z ogromną wiedzą, charyzmą i poczuciem humoru. Kochał naszą Pragę i chętnie opowiadał jej historię. Od wielu lat fotografował praskie zakątki. W 2022 roku został wyróżniony nagrodą Floriana.

Jacku... Twoje odejście to nie tylko strata dla nas ale dla całej Pragi, gdzie byłeś znany, szanowany i lubiany a przez wielu nazywany Wujkiem. Odszedłeś na wieczny spacer po Pradze razem ze swoimi przyjaciółmi Pawłem Elszteinem i Mieczysławem Janiszewskim. Odpoczywaj w pokoju Przyjacielu...

Jednocześnie składamy wyrazy współczucia dla żony Bożenki i całej Rodziny.

Towarzystwo Przyjaciół Pragi — Oddział Towarzystwa Przyjaciół Warszawy.

Więcej... Nie żyje Jacek Natorff


Apel Pamięci przy grobie Stefana Starzyńskiego

Opublikowano

Zapraszamy do udziału w corocznym apelu pamięci przy symbolicznym grobie Stefana Starzyńskiego w 84. rocznicę mianowania Prezydenta na Komisarza Cywilnego przy Dowództwie Obrony Stolicy. W tym roku obchodzimy również 130. rocznicę urodzin Prezydenta.

Spotykamy się w najbliższy piątek na Starych Powązkach, gdzie złożymy kwiaty.

Piątek, 8 września 2023 r. 16:30
Cmentarz Stare Powązki, Aleja Zasłużonych, rząd I, miejsce 77 i 78
ul. Powązkowska 1/1

Więcej... Apel Pamięci przy grobie Stefana Starzyńskiego


40. rocznica śmierci prof. Jana Zachwatowicza

Opublikowano

W sierpniu przypada 40. rocznica śmierci prof. Jana Zachwatowicza, patrona Oddziału Akademickiego Towarzystwa Przyjaciół Warszawy. W imieniu Oddziału zapraszamy do uczczenia pamięci zasłużonego orędownika odbudowy ze zniszczeń wojennych warszawskiej Starówki w sobotę, 19 sierpnia 2023 r. o godzinie 11:00.

Spotykamy się przy bramie św. Honoraty (Cmentarz Stare Powązki), skąd udamy się do grobu profesora w kwaterze 166.

Po złożeniu kwiatów i zapaleniu zniczy udamy się na krótki spacer.


Sobota, 19 sierpnia 2023 r. 11:00
Brama św. Honoraty, Cmentarz Stare Powązki
ul. Powązkowska 1/1

 

Więcej... 40. rocznica śmierci prof. Jana Zachwatowicza


Spotkanie Komisji Historycznej 30.06.2023

Opublikowano

 
Szanowni Państwo, Drodzy Miłośnicy Warszawy,
Drodzy Członkowie i Sympatycy Komisji Historycznej Towarzystwa Przyjaciół Warszawy,

Zapraszam Państwa na ostatnie w tym sezonie zebranie naszej Komisji w najbliższy piątek 30 czerwca 2023 r. o godz. 17:00 — tym razem na Wydział Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego (ul. Krakowskie Przedmieście 26/28). Spotykamy się o 16:45 przed Bramą Główną Uniwersytetu Warszawskiego, aby wspólnie przejść na miejsce zebrania.

Prelekcję pt. Warszawa Jerzego Jankowskiego wygłosi nasz Kolega z Komisji — pan Łukasz Własiuk, doktorant w Szkole Doktorskiej Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Warszawskiego, edytor utworów Jerzego Jankowskiego, wydanych pt. Tram wpopszek ulicy i inne utwory (Warszawa 2023); autor artykułów naukowych. W ramach studiów doktoranckich przygotowuje edycję korespondencji do futurysty Anatola Sterna.
Nasz czerwcowy Narrator przedstawi funkcje pełnione przez Warszawę w felietonach Jerzego Jankowskiego, poety pochodzącego z Wilna. Omówione artykuły opublikowano w dwóch cyklach — Brzegiem Lety na łamach „Nowej Gazety” oraz Rytmy miasta w „Kurierze Polskim”.

Tradycyjne zaproszenie znajdą Państwo w załączniku.
Proszę o potwierdzenie chęci uczestnictwa w spotkaniu.

Łączę wyrazy szacunku,
Mikołaj Madurowicz 
Piątek, 30 kwietnia 2022 r. 17:00
Zbiórka: Brama Główna Uniwersytetu Warszawskiego o godz. 16:45
ul. Krakowskie Przedmieście 26/28
 

Więcej... Spotkanie Komisji Historycznej 30.06.2023


Varsavianistyczna Szkoła — sprawozdania

Opublikowano

Szanowni Państwo Koordynatorzy i Dyrektorzy,

zapraszamy do składania sprawozdań z realizacji zadań w roku szkolnym 2022/23. Termin złożenia sprawozdania: 30 czerwca 2023 r. Formularz do przesyłania sprawozdań znajduje się na stronie: https://tpw.org.pl/formularz-sprawozdania.html

W przypadku trudności ze złożeniem pełnego sprawozdania prosimy o wypełnienie formularza i przesłanie sprawozdań w późniejszym terminie.

Podsumowanie akcji i działań planujemy na wrzesień 2023 r. O terminie poinformujemy co najmniej na dwa tygodnie przed uroczystością.

Serdecznie pozdrawiamy
Zarząd Główny Towarzystwa Przyjaciół Warszawy

 

Więcej... Varsavianistyczna Szkoła — sprawozdania


Nie żyje Krystyna Grzelak

Opublikowano

Informujemy, że uroczystości pogrzebowe śp. Krystyny Grzelak odbędą się 13 czerwca (wtorek) o godz. 11:00 w Kościele Marii Magdaleny przy ulicy Wólczyńskiej 64 na Wawrzyszewie, przy cmentarzu na którym zostanie pochowana. Cześć Jej pamięci!

Więcej... Nie żyje Krystyna Grzelak


Warszawa w kwiatach

Opublikowano

Dołącz do Warszawy w kwiatach! To projekt mający na celu popularyzację miejskiego ogrodnictwa, którego zwieńczeniem jest konkurs na najpiękniejsze balkony i ogrody warszawianek i warszawiaków. Zarażamy miłością do zieleni i uczymy się, jak wspierać różnorodność biologiczną w mieście.

Zgłoszenia do 40. edycji konkursu Warszawa w kwiatach przyjmowane będą od 1 czerwca do 17 lipca 2023 r. Kliknij w poniższy baner i wypełnij formularz zgłoszeniowy

 

Więcej... Warszawa w kwiatach


Strona 1 z 3

Przejdź do archiwum aktualności

Sekretariat Zarządu Głównego jest czynny:

  • w środy: od 16:30 do 18:00,
  • w czwartki: od 16:30 do 18:00.


Więcej

Projekty

Patronaty

Więcej

Starsze aktualności