Aktualności

Spotkanie Komisji Historycznej 27.01.2023 r.

Opublikowano

Szanowni Państwo, Drodzy Miłośnicy Warszawy,
Drodzy Członkowie i Sympatycy Komisji Historycznej Towarzystwa Przyjaciół Warszawy,

Pragnąłbym Państwa zaprosić na pierwsze w tym roku kalendarzowym zebranie naszej Komisji — w najbliższy piątek 27 stycznia 2023 r. o godz. 17:00 do stałej siedziby TPW przy Placu Zamkowym 10.

W związku z przypadającą w tym roku 160. rocznicą wybuchu powstania styczniowego pragniemy przypomnieć Państwu losy potomków jego uczestników, którzy doświadczyli carskich represji i zesłania na Sybir. O jednym z potomków zesłańców — Jerzym Strzałkowskim, kierującym Powstańczymi Oddziałami Specjalnymi „Jerzyki” Armii Krajowej podczas II wojny światowej — opowiedzą przedstawiciele Stowarzyszenia Pamięci Powstańczych Oddziałów Specjalnych „Jerzyki” Armii Krajowej i ich Komendanta płk. Jerzego Strzałkowskiego: p. Wanda Baranowska, p. Zdzisław Izydorczak i p. Aleksander Stefański.

Tradycyjne zaproszenie znajdą Państwo w załączniku.
Proszę o potwierdzenie chęci uczestnictwa w spotkaniu.

Łączę wyrazy szacunku,
Mikołaj Madurowicz

 
Piątek, 27 stycznia 2023 r. 17:00
Siedziba Zarządu Głównego TPW
pl. Zamkowy 10
 

Więcej... Spotkanie Komisji Historycznej 27.01.2023 r.


Konferencja „Ballada o Warszawie”

Opublikowano

Zarząd Główny Towarzystwa Przyjaciół Warszawy, Oddział Tarchomin Towarzystwa Przyjaciół Warszawy, XLIII Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Wielkiego w Warszawie serdecznie zapraszają na konferencję patriotyczno-kulturową o charakterze varsavianistycznym pt „Ballada o Warszawie”.

Środa, 25 stycznia 2023 r. 11:40
XLIII Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Wielkiego w Warszawie
al. Niepodległości 27, 02-626 Warszawa

Uwaga! Liczba miejsc ograniczona. Prosimy o zgłaszanie się pod postem lub w wiadomości prywatnej fanpage'u Oddziału Tarchomin TPW (https://www.facebook.com/profile.php?id=100040186127922).

Więcej... Konferencja „Ballada o Warszawie”


Spotkanie Komisji Historycznej 16.12.2022 r.

Opublikowano

Szanowni Państwo, Drodzy Miłośnicy Warszawy,
Drodzy Członkowie i Sympatycy Komisji Historycznej Towarzystwa Przyjaciół Warszawy,
 
Pragnąłbym Państwa zaprosić na ostatnie w tym roku kalendarzowym zebranie naszej Komisji w najbliższy piątek 16 grudnia 2022 r. o godz. 17:00 do stałej siedziby TPW przy Placu Zamkowym 10.
 
Nasz Kolega z Komisji — p. Lechomir Domaszewicz — wygłosi prelekcję pt. Działalność funkcjonariuszy Komendy Stołecznej Policji na rzecz transformacji ideowej resortu spraw wewnętrznych oraz Komendy Głównej Policji w latach 1989–1993.

Tradycyjne zaproszenie znajdą Państwo w załączniku.
Proszę o potwierdzenie chęci uczestnictwa w spotkaniu.
 
Łączę wyrazy szacunku,
Mikołaj Madurowicz
 
Piątek, 16 grudnia 2022 r. 17:00
Siedziba Zarządu Głównego TPW
pl. Zamkowy 10
 

Więcej... Spotkanie Komisji Historycznej 16.12.2022 r.


Pożegnanie Marii Marzeny Grochowskiej

Opublikowano

Dziś na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach pożegnaliśmy naszą koleżankę Marię Marzenę Grochowską, Prezes Honorową Towarzystwa Przyjaciół Warszawy.

Lech Królikowski

13 listopada 2022 r. odeszła na wieczną wachtę Maria Marzena Grochowska — człowiek legenda. Z wykształcenia — pedagog, całe swoje życie poświęciła młodzieży. Podczas pracy pedagogicznej nawiązała kontakt z powstałym w 1963 r. Towarzystwem Przyjaciół Warszawy, którego do końca życia była aktywnym członkiem, a przez dwadzieścia lat — wiceprezesem. Z ramienia TPW organizowała i kierowała permanentnymi kursami wiedzy o Warszawie dla dzieci i młodzieży, do której to pracy wciągnęła dużą grupę warszawskich nauczycieli, którzy poświęcali (społecznie) setki godzin rocznie na edukowanie w zakresie wiedzy o Warszawie. Przedsięwzięcie to realizowane było nieprzerwanie od 1969 r., a w czasach, gdy kierowała nim Maria Marzena Grochowska, przez kursy „przeszło” ok. 20 tys. młodych warszawiaków.

Organizowała konkursy wiedzy o Warszawie, a laureatów nagradzała książkami „wyżebranymi” od wydawców oraz odznakami „Młodego Przyjaciela Warszawy”. Czynnie włączyła się w reaktywowany po kilkudziesięciu latach konkurs „Warszawa w Kwiatach”. Była niezastąpiona i niestrudzona w pracach organizacyjnych. „Narzekali” na nią urzędnicy stołecznego Ratusza, albowiem była wyjątkowo konsekwentna (uparta) w „zdobywaniu” miejskich „świadczeń” dla uczestników prowadzonych przez siebie zajęć i konkursów.

Zafascynowana była postacią Krystyny Krahelskiej — modelki do pomnika Syreny, żołnierza Armii Krajowej, autorki, m.in. piosenki „Hej, chłopcy, bagnet na broń” (poległa w pierwszych godzinach Powstania Warszawskiego; jest pochowana na cmentarzu przy kościele św. Katarzyny na Ursynowie). W swoich badaniach biograficznych dotarła do niezliczonych osób, które miały kontakt z Krahelską. Napisała najpełniejszą biografię Krystyny oraz przekonała wielu pedagogów na terenie całej Polski, aby miejscowe szkoły nazwać imieniem Krystyny Krahelskiej. Organizowała także rocznicowe uroczystości przy grobie Krystyny. Jeżeli dzisiaj w ogóle pamiętamy o tej bohaterskiej dziewczynie – to głównie zasługa Marii Marzeny Grochowskiej.

Była osobą niezwykle skromną, bezinteresowną, bezpośrednią i pracowitą. Prawie ze wszystkimi była po imieniu. Będąc na emeryturze, całe dni spędzała w biurze Towarzystwa Przyjaciół Warszawy przy Placu Zamkowym 10, które było niemalże jej drugim domem. Robiła to nie tylko nie pozyskując z tego tytułu jakichkolwiek gratyfikacji, ale często dokładając z nauczycielskiej emerytury na róże cele społeczne. W ostatnich latach, gdy miała trudności z poruszaniem się, wydawała znaczne sumy na taksówki, aby dojechać na takie czy inne uroczystości rocznicowe, kombatanckie lub na zebranie w siedzibie Towarzystwa Przyjaciół Warszawy.

Można śmiało powiedzieć, że żyła dla innych!!!

Cześć Jej Pamięci!!!

Więcej...


Zmarła Maria Marzena Grochowska

Opublikowano

Z przykrością zawiadamiamy, że w dniu 13 listopada 2022 roku zmarła nasza Koleżanka Maria Marzena Grochowska, prezeska honorowa Towarzystwa Przyjaciół Warszawy, była wiceprezeska Zarządu Głównego, wieloletnia przewodnicząca Komisji Młodzieżowej Zarządu Głównego TPW, a także była przewodnicząca konkursu Warszawa w kwiatach, biografka Krystyny Krahelskiej.

Uroczystość pogrzebowa rozpocznie się w środę, 23 listopada 2022 roku o godzinie 12:15 w Domu Pogrzebowym na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Rodzinie i Bliskim składamy wyrazy głębokiego współczucia.

Więcej... Zmarła Maria Marzena Grochowska


Spotkanie Komisji Historycznej 21.10.2022 r.

Opublikowano

Szanowni Państwo, Drodzy Miłośnicy Warszawy,
Drodzy Członkowie i Sympatycy Komisji Historycznej Towarzystwa Przyjaciół Warszawy,
 
Pragnęlibyśmy Państwa gorąco zaprosić na pierwsze w sezonie 2022/2023 zebranie naszej Komisji w piątek 21 października 2022 r. o godz. 17:00 do stałej siedziby TPW przy Placu Zamkowym 10.
 
Prelekcję w szeroko rozumianym kontekście warszawskim — pt. „Życie w cieniu przeszłości — czyli dlaczego wydarzenia lat powojennych nie zacierają się w pamięci?” — przedstawi nasz Kolega z Komisji — red. Tadeusz Władysław Świątek.
 
Tradycyjne zaproszenie znajdą Państwo w załączniku.
Proszę o potwierdzenie chęci uczestnictwa w spotkaniu.
 
Łączę wyrazy szacunku,
Mikołaj Madurowicz
 
Piątek, 21 października 2022 r. 17:00
Siedziba Zarządu Głównego TPW
pl. Zamkowy 10
 

Więcej... Spotkanie Komisji Historycznej 21.10.2022 r.


161. rocznica śmierci Tekli Bądarzewskiej

Opublikowano

29 września 2022 r. spotkaliśmy się przy grobie Tekli Bądarzewskiej z okazji 161. rocznicy śmierci kompozytorki. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Zarządu Głównego Towarzystwa Przyjaciół Warszawy i szacowni Goście.

Teklę Bądarzewską wspominała dr Beata Michalec, badaczka losów i autorka biografii pianistki. Od 50 lat Towarzystwo Przyjaciół Warszawy opiekuje się nagrobkiem artystki i dba o Jej pamięć.

Mamy wielką nadzieję, że z roku na rok będziemy spotykać się w coraz szerszym gronie, a świadomość społeczna i znajomość Jej największego dzieła „Modlitwa dziewicy” stanie się powszechna. Kariera kompozytorki była fenomenalna, a jej sława do dzisiaj jest wielka — niestety — poza granicami Polski, głównie w Azji.

 

Więcej... 161. rocznica śmierci Tekli Bądarzewskiej


Spotkania Komisji Historycznej w sezonie 2022/23.

Opublikowano

W październiku rozpoczynamy nowy sezon (2022/2023) zebrań Komisji Historycznej Towarzystwa Przyjaciół Warszawy. Spotykamy się niezmiennie w piątki o 17:00 przy Placu Zamkowym 10 w następujące dni:
 • w roku 2022:
  — 21 października,
  — 25 listopada,
  — 16 grudnia,

 • w roku 2023:
  — 27 stycznia,
  — 24 lutego,
  — 24 marca,
  — 28 kwietnia,
  — 26 maja,
  — 23 czerwca

 

Więcej... Spotkania Komisji Historycznej w sezonie 2022/23.


Edukacja varsavianistyczna w szkole

Opublikowano

Muzeum Warszawskiej Pragi razem z Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką im. KEN w Warszawie zapraszają na V konferencję pt. „Edukacja varsavianistyczna w szkole”.

Wydarzenie kierowane jest do nauczycielek i nauczycieli, szczególnie tych realizujących program szkoły varsavianistycznej oraz do edukatorów i animatorów kultury, którzy w szeroko pojęty sposób uczą o Warszawie.

Zaprezentujemy pomysły i działania, które poza warstwą merytoryczną, niosą ze sobą wartości oparte na budowaniu relacji, angażujące i integrujące.

Towarzystwo Przyjaciół Warszawy jest patronem honorowym konferencji

Więcej... Edukacja varsavianistyczna w szkole


Varsavianistyczna Szkoła

Opublikowano

Szanowni Państwo
Dyrektorzy i Koordynatorzy Varsavianistycznej Szkoły

Rozpoczynamy wspólnie kolejny rok z Varsavianistyczą Szkołą Towarzystwa Przyjaciół Warszawy.

Chcielibyśmy, by był on związany z rocznicami i wydarzeniami, jakie obchodzić będziemy w tym roku w Warszawie — 160. rocznicą wybuchu Powstania Styczniowego oraz 60-leciem powołania TPW.

Zamierzamy także wznowić przedpandemiczne działania, takie jak spacery, obchody rocznic i świąt poświęconych Warszawie i jej mieszkańcom.

Pragniemy także zaangażować Lokalne Ośrodki Edukacji Varsaviansitycznej — do wzbogacenia oferty programowej — w tym roku zapraszamy je do przedstawienia jednej inicjatywy otwartej dla innych Szkół Varsavianistycznych.

Formularz zapisów na stronie www.tpw.org.pl otwarty będzie do 09.10.2022 — zaś podsumowanie zeszłorocznej edycji odbędzie się w drugiej połowie października — o jej terminie poinformujemy drogą elektroniczną i na stronie TPW.

Serdecznie dziękujemy za dotychczasową współpracę i zapraszamy do kolejnych wspólnych działań.

Zarząd Główny TPW

Więcej... Varsavianistyczna Szkoła


Strona 2 z 3

Przejdź do archiwum aktualności

Sekretariat Zarządu Głównego jest czynny:

 • w środy: od 16:30 do 18:00,
 • w czwartki: od 16:30 do 18:00.


Więcej

Projekty

Patronaty

Więcej

Starsze aktualności