Aktualności

Dwaj panowie na spacerze. Wędrówki po instytucjach Starej Warszawy

Opublikowano

Tęskniąc nieustannie do ciepłego uroku dwóch dżentelmenów zapraszamy na wędrówkę po instytucjach Starej Warszawy. Przechadzać się będziemy siedząc w wygodnych klubowych lektykach, niesionych na barkach naszej wyobraźni i kołysanych rytmem eksperckiej wiedzy niezrównanych cicerone — Andrzeja Sołtana i Sebastiana Lenarta. W szekspirowskiej Weronie dwóch panów kochało jedną kobietę o imieniu Sylwia, więc i nasze uczucia niezmiennie skierowane są na jeden obiekt — Warszawę!

Czwartki o godz. 17.00
Piwnica pod Regałami, ul. Świętojańska 5

Najbliższe spotkanie poświęcone siedzibie władz miejskich już 22 września. Wstęp wolny!

Projekt organizowany przez Fundację Bez Wizy przy pomocy Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy, Czytelnia Naukowa Nr VII oraz Oddziału Stare Miasto Towarzystwa Przyjaciół Warszawy, współfinansowany przez Dzielnicę Śródmieście m.st. Warszawy.

 

 

Więcej... Dwaj panowie na spacerze. Wędrówki po instytucjach Starej Warszawy


Zmarła Bożenna Niemierowska-Szczepańczyk

Opublikowano

Z przykrością zawiadamiamy, że w wieku 97 lat zmarła Bożenna Niemierowska-Szczepańczyk — żołnierz Armii Krajowej ps. „Zorza”, wnuczka literata i powieściopisarza Andrzeja Niemierowskiego, powstańca 1863 roku. Członek Honorowy Towarzystwa Przyjaciół Warszawy. Od 1966 roku związana z Oddziałem Wilanów (potem Sadyba-Wilanów) Towarzystwa Przyjaciół Warszawy, którego była prezesem w latach 1973 – 1976, a następnie wiceprezesem i członkiem zarządu, przewodniczącą Komisji Historycznej Oddziału, a także członkiem Komisji Historycznej przy Zarządzie Głównym TPW. Odznaczona m.in. Krzyżem Armii Krajowej, Krzyżem Partyzanckim, Odznaką Akcji „Burza”, Odznakami — za Zasługi dla Warszawy, za Zasługi dla Banku Handlowego i in. Autorka wspomnień i książki o Wilanowie w czasie okupacji.

Pani Bożenna Niemierowska-Szczepańczyk zostanie pochowana na Starych Powązkach w poniedziałek, 5 września 2022 r. Msza św. o godz. 14 w Kościele pw. Karola Boremeusza.

Bożenna Niemierowska-Szczepańczyk w towarzystwie Barbary Petrozolin-Skowrońskiej i Tadeusza Burchackiego

 

Więcej... Zmarła Bożenna Niemierowska-Szczepańczyk


Nie żyje Janusz Szczepański

Opublikowano

Ze smutkiem zawiadamiamy, że w dniu 12 sierpnia br. zmarł nasz kolega z Oddziału Żoliborz-Bielany Towarzystwa Przyjaciół Warszawy, Pan Janusz Szczepański, młodszy brat Józefa Szczepańskiego — „Ziutka”, Powstańca Warszawskiego walczącego w harcerskim Batalionie „Parasol”, żołnierza i poety, autora piosenki „Pałacyk Michla", który w wyniku odniesionych ran zmarł w wieku 22 lat 10 września 1944 r. w szpitalu powstańczym.

Pan Janusz Szczepański z wielkim oddaniem kultywował pamięć o swoim bohaterskim bracie. Oddział Żoliborz-Bielany wraz z panem Januszem Szczepańskim organizował saloniki historyczne poświęcone Ziutkowi. 30 listopada bieżącego roku przypada 100. rocznica urodzin Ziutka.

Pogrzeb Pana Janusza Szczepańskiego odbędzie się na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie w dniu 22 sierpnia 2022 r. o godz. 14.30 (odprowadzenie od bramy VI od strony ul. Jana Ostroroga).

Zapraszamy na koncert pieśni powstańczych, wśród których będzie też można usłyszeć „Pałacyk Michla”, w wykonaniu byłych członków zespołu Gawęda. Podczas koncertu wspomnimy Panów Janusza oraz  Ziutka Szczepańskich.

Koncert oraz wspólne śpiewanie pieśni powstańczych odbędzie się 28 sierpnia 2022 roku o godzinie 17.00 na bielańskiej części Kępy Potockiej przy kawiarence „Mała czarna”. Dojazd autobusem 122 np. z placu Wilsona, w kierunku Gwiaździstej.

Koncert współorganizowany jest przez Oddział Żoliborz-Bielany Towarzystwa Przyjaciół Warszawy.

Więcej... Nie żyje Janusz Szczepański


Władysław Karyś nie żyje

Opublikowano

Z przykrością informujemy, że w dniu 5 sierpnia 2022 r. zmarł wielki przyjaciel i członek Oddziału Żoliborz-Bielany, członek honorowy Towarzystwa Przyjaciół Warszawy, Pan Władysław Karyś.

Pan Władysław Karyś był wielkim pasjonatem zieleni, wrażliwym na estetykę otoczenia. Od lat 80. ubiegłego wieku upiększał rozległy teren wokół swego wielopiętrowego bloku mieszkalnego przy ul. Potockiej. Zaczął od wywożenia gruzu i zwałowiska odpadów pozostałych po budowie. Splantował całość, użyźnił dobrą ziemią (cztery wywrotki i ponad 80 worków) i rozpoczął nasadzenia. Drzewa i krzewy zdobywał od okolicznych działkowiczów, ze szkółek leśnych, z rozsiewu itp. Zakomponował całość, obsadził wieloletnimi krzewami i kwiatami, powstał piękny mini ogród, który do dziś cieszy oczy mieszkańców Żoliborza i który czyni Żoliborz jeszcze piękniejszym. Wszystko wykonał sam i najczęściej na własny koszt. Za ten wyjątkowy i rzadki przykład ogromnej bezinteresownej pracy pro publico bono kilkakrotnie otrzymał nagrodę Prezydenta m.st. Warszawy w konkursie Warszawa w kwiatach. Pan Władysław Karyś pielęgnował też i ukwiecał miejsca pamięci narodowej na Żoliborzu. Znów sam i na własny koszt.

Będziemy zawsze pamiętać Pana Władysława, jako człowieka prawego, bezinteresownego, patriotę, a przy tym wszystkim bardzo towarzyskiego i dowcipnego. Żoliborz z pewnością będzie uboższy bez Pana Władysława Karysia.

Zarząd Oddziału Żoliborz-Bielany i Zarząd Główny Towarzystwa Przyjaciół Warszawy

Więcej... Władysław Karyś nie żyje


Dyżury w biurze Zarządu Głównego w lipcu i sierpniu.

Opublikowano

Uwaga, na czas wakacji regularne dyżury w biurze Towarzystwa Przyjaciół Warszawy są zawieszone.

Zapraszamy na plac Zamkowy po wcześniejszym uzgodnieniu terminu pod adresem mailowym: promocja@tpw.org.pl

Więcej... Dyżury w biurze Zarządu Głównego w lipcu i sierpniu.


Strona 3 z 3

Przejdź do archiwum aktualności

Sekretariat Zarządu Głównego jest czynny:

  • w środy: od 16:30 do 18:00,
  • w czwartki: od 16:30 do 18:00.






Więcej

Projekty

Patronaty

Więcej

Starsze aktualności