Warszawa Wielokulturowa

Na 2020 rok Towarzystwo Przyjaciół Warszawy we współpracy z Centrum Wielokulturowym w Warszawie przygotowało projekt "Warszawa wielokulturowa". Zapraszamy Państwa na serię spotkań (wykładów stacjonarnych i zwiedzania wybranych obiektów) poświęconych tematyce różnych społeczności, kręgów kulturowych i wyznań w Warszawie w ujęciu historycznym i współczesnym. Prowadzącymi poszczególne wydarzenia będą varsavianisci, historycy, przewodnicy miejscy i przedstawiciele danych społeczności. 

Tematyka poszczególnych spotkań (niechronologicznie): Muzułmanie w Warszawie, Meksykanie w Warszawie, Ewangelicy w Warszawie, Prawosławie w Warszawie, Karaimi i Tatarzy w Warszawie, Ormianie w Warszawie, Afrykanie w Warszawie, Ukraińcy w Warszawie, Warszawa żydowska, Buddyzm w Warszawie.

Zapraszamy do polubienia strony poświęconej projektowi, na której będziemy publikować wszystkie niezbędne informacje o poszczególnych wydarzeniach: https://www.facebook.com/WarszawaWielokulturowaTPW/

Nasz projekt ma służyć wzrostowi świadomości, wzajemnej tolerancji i edukacji, przyczyni się do integracji różnych społeczności i wymiany kulturowej. Jednym z wielu celów Towarzystwa Przyjaciół Warszawy jest to, by Warszawę postrzegano jako miasto otwarte, pełne wzajemnej akceptacji, bezpieczne i gościnne dla wszystkich.Spotkania

Warszawa wielokulturowa: Stare Powązki śladami obcokrajowców, część II

Serdecznie zapraszamy na drugą część wyjątkowego spaceru po Starych Powązkach w ramach projektu „Warszawa wielokulturowa” prowadzonego przez Towarzystwo Przyjaciół Warszawy. Zwiedzanie zrealizowane będzie pod patronatem Centrum Wielokulturowego w Warszawie.
 
Tę najpiękniejszą, zabytkową warszawską nekropolię przemierzymy szlakiem obcokrajowców, którzy zostali tam pochowani.
 
Liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy mailowe.

Więcej... Warszawa wielokulturowa: Stare Powązki śladami obcokrajowców, część II


Warszawa wielokulturowa: Stare Powązki śladami obcokrajowców, część I

Serdecznie zapraszamy na spacer po Starych Powązkach w ramach projektu „Warszawa wielokulturowa” prowadzonego przez Towarzystwo Przyjaciół Warszawy. Zwiedzanie zrealizowane będzie pod patronatem Centrum Wielokulturowego w Warszawie.
Tę najpiękniejszą, zabytkową warszawską nekropolię przemierzymy szlakiem obcokrajowców, którzy zostali tam pochowani.

Liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy mailowe.

Więcej... Warszawa wielokulturowa: Stare Powązki śladami obcokrajowców, część I


Warszawa wielokulturowa: „Kurdesz nad kurdeszami” — spacer szlakiem Ormian

Serdecznie zapraszamy na spacer po Warszawie szlakiem Ormian w ramach projektu „Warszawa wielokulturowa” prowadzonego przez Towarzystwo Przyjaciół Warszawy. Zwiedzanie zrealizowane będzie pod patronatem Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich oraz Centrum Wielokulturowego w Warszawie.

Zwiedzanie poprowadzi przewodniczka TPW, Maria Kamińska. Spacer potrwa około 90 minut, wstęp wolny. Spacer odbędzie się w piątek, 27 sierpnia, o godz. 18.30.

Liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy mailowe.

 

 

Więcej... Warszawa wielokulturowa: „Kurdesz nad kurdeszami” — spacer szlakiem Ormian


Warszawa wielokulturowa: zwiedzanie Cmentarza Karaimskiego

Serdecznie zapraszamy na zwiedzanie Cmentarza Karaimskiego w ramach projektu „Warszawa wielokulturowa” prowadzonego przez Towarzystwo Przyjaciół Warszawy. Zwiedzanie zrealizowane będzie we współpracy z Fundacją Karaimskie Dziedzictwo.

Historię tej mało znanej i tajemniczej nekropolii przybliży nam Adam Dubiński, Prezes Zarządu Fundacji Karaimskie Dziedzictwo. Zwiedzanie potrwa 60-90 minut. Wstęp wolny.
Wydarzenie pod patronatem Centrum Wielokulturowego w Warszawie.

Więcej... Warszawa wielokulturowa: zwiedzanie Cmentarza Karaimskiego


Ukraińskie muzy nad Wisłą. Działacze kultury ukraińskiej w Warszawie w pierwszej połowie XX w.

Warszawa Wielokulturowa zaprasza na wykład doktora Rostysława Kramara poświęcony wybitnym postaciom ukraińskiej kultury działającym w Warszawie w pierwszej połowie XX wieku!

Więcej... Ukraińskie muzy nad Wisłą. Działacze kultury ukraińskiej w Warszawie w pierwszej połowie XX w.


Spotkanie Wielokulturowe — finał projektu „Warszawa Wielokulturowa”

Nadszedł czas podsumowania tegorocznego projektu „Warszawa Wielokulturowa” organizowanego przez Towarzystwo Przyjaciół Warszawy pod patronatem Centrum Wielokulturowego w Warszawie.
Projekt zmuszeni byliśmy przenieść do sieci i większość spotkań odbyła się ostatecznie on-line. Choć to nie to samo, co spotkania twarzą w twarz, cieszy nas bardzo, że w tych trudnych czasach nasze prezentacje/wykłady/wywiady zdobyły już ponad tysiąc wyświetleń!

 

Więcej... Spotkanie Wielokulturowe — finał projektu „Warszawa Wielokulturowa”


Warszawa Wielokulturowa TPW: „Afrykanie w Warszawie”

Spotkanie z cyklu „Warszawa wielokulturowa” organizowanego przez Towarzystwo Przyjaciół Warszawy pod patronatem Centrum Wielokulturowego w Warszawie.
 
Prelegentem będzie Małgorzata Brzózka-Warś, przewodnik po Warszawie, członek Towarzystwa Przyjaciół Warszawy.
 
Afrykanie w Warszawie — to temat mało dotychczas zbadany. Spróbujemy jednak przybliżyć słuchaczom historię i współczesność afrykańskiej diaspory. Dowiemy się m.in. skąd docierały pierwsze wzmianki o Afrykanach nad Wisłę, poznamy sylwetki kilku wybitnych postaci, w tym literackich, dowiemy się też gdzie w Warszawie zaznać szeroko pojętej afrykańskiej kultury.
 

Warszawa Wielokulturowa, to...
Cykl bezpłatnych spotkań — wykładów stacjonarnych i wykładów on-line.

Wydarzenie na Facebooku

Więcej... Warszawa Wielokulturowa TPW: „Afrykanie w Warszawie”


Warszawa Wielokulturowa TPW: „Ukraińcy w Warszawie”

Zapraszamy w najbliższą sobotę na spotkanie z cyklu „Warszawa wielokulturowa”, które poświęcone będzie społeczności ukraińskiej w Warszawie — zarówno w ujęciu historycznym, jak i współczesnym.

Gośćmi będą:

  • dr Rostysław Kramar — pracownik Katedry Studiów Interkulturowych Europy Środkowo-Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego; doktor nauk humanistycznych, ukrainista, kulturoznawca
  • Jana Stępniewicz — wieloletnia dziennikarka Polskiego Radia dla Zagranicy (Redakcja Ukraińska) i prowadząca program „Telenowyny” — program informacyjny Telewizji Polskiej w języku ukraińskim, przeznaczony dla mniejszości ukraińskiej w Polsce.

Udział w spotkaniu jest bezpłatny. Liczba miejsc jest ograniczona, zapisy prowadzone są pod adresem: promocja@tpw.org.pl
Prosimy o zapoznanie się z informacją dotyczącą zapisów oraz udziału w spotkaniu >>>

Centrum Wielokulturowe w Warszawie
Sala Ukraina (parter)
ul. Jagiellońska 54
Sobota, 26 września 2020 r., godz. 10.00 – 11.00

Projekt „Warszawa wielokulturowa” ma służyć wzrostowi świadomości, wzajemnej tolerancji i edukacji, a także integracji różnych społeczności i wymiany kulturowej. Jednym z wielu celów Towarzystwa Przyjaciół Warszawy jest to, by Warszawę postrzegano jako miasto otwarte, pełne wzajemnej akceptacji, bezpieczne i gościnne dla wszystkich. Cykl „Warszawa wielokulturowa” objęty jest patronatem przez Centrum Wielokulturowe w Warszawie.

Wydarzenie na Facebooku

Więcej... Warszawa Wielokulturowa TPW: „Ukraińcy w Warszawie”


Karaimi w Warszawie — Warszawa Wielokulturowa TPW online

Zapraszamy na spotkanie on-line z cyklu „Warszawa wielokulturowa” objętego patronatem przez Centrum Wielokulturowe w Warszawie.

Poznacie podstawowe informacje nt. Karaimów, skupimy się jednak przede wszystkim na społeczności karaimskiej w Warszawie — jej historii oraz sytuacji współczesnej. Usłyszycie również odpowiedzi na pytania, które nam przesyłaliście!

Więcej... Karaimi w Warszawie — Warszawa Wielokulturowa TPW online


Warszawa Wielokulturowa TPW online

Brak Wam ostatnio dobrych wieści? Możecie na nas liczyć! ;)

Wznawiamy projekt Warszawa Wielokulturowa TPW w nowej formie.

  • 30 maja odbędzie się wykład on-line pt. "Karaimi w Warszawie".
  • Macie pytania nt. Karaimów? Napiszcie je pod tym postem lub prześlijcie na adres promocja@tpw.org.pl! Odpowiedzi zostaną uwzględnione w wykładzie! Pytania zbieramy do niedzieli, 24 maja!

Śledźcie nasz profil, niebawem utworzymy wydarzenie, na które będzie się można zapisać i tam na bieżąco będziecie mogli śledzić wszystkie szczegóły!

Więcej... Warszawa Wielokulturowa TPW online