Bernard Edward Malinowski (1954 – 2022)

fot. Rafał Krupa

W poniedziałek, 28 lutego 2022 roku zmarł Bernard Malinowski — wieloletni członek Towarzystwa Przyjaciół Warszawy, członek Prezydium w latach 2013 – 2018.

Bernard Edward Malinowski to urodzony warszawiak. Wieloletni nauczyciel historii i WOS-u we wszystkich typach szkół od podstawówki do gimnazjum i liceum.

Jego pasją była turystyka, krajoznawstwo i historia. Prowadził Koło Krajoznawcze i organizował wycieczki i rajdy, na których młodzież zdobywała  odznaki krajoznawcze, regionalne i okolicznościowe. Autostopem zwiedził prawie całą Europę południowo-zachodnią, czyli Francję, Hiszpanię, Andorę, Monako, a dotarł nawet do Maroka w Afryce.

Nieprzypadkowo działał od wielu lat w Towarzystwie Przyjaciół Warszawy, bo po prostu Warszawę kochał i tej miłości uczył swych młodych podopiecznych. Pokazywał im też co, jako dorośli mieszkańcy, mogliby zmienić na lepsze.

Jeśli chodzi o historię, pasjonowały go dwa tematy: powstanie styczniowe i Marszałek Józef Piłsudski.

Za swoją pracę i działalność dostał liczne odznaczenia. Wśród nich szczególne miejsce zajmują: Złoty Krzyż Zasługi, Order św. Łazarza i Order Błogosławionego Gerarda za działalność charytatywną w kraju i za granicą. Najbardziej jednak cenił sobie tytuł „Nauczyciela Kraju Ojczystego” nadawany przez MEN i Zarządu Głównego PTTK.

Wróć