Apel Pamięci przy symbolicznym grobie Prezydenta Stefana Starzyńskiego

Opublikowano

Dzisiaj spotkaliśmy się na Apel Pamięci przy symbolicznym grobie Prezydenta Stefana Starzyńskiego w Alei Zasłużonych na Starych Powązkach.

Kiedy wybuchła II wojna światowa Prezydent Starzyński (1893 – 1939) odmówił wykonania rozkazu ewakuacji ze stolicy. 8 września 1939 roku został mianowany na Komisarza Cywilnego przy Dowództwie Obrony Warszawy. Do kapitulacji Warszawy podtrzymywał ducha oporu ludności wyjątkowymi radiowymi przemówieniami.

W ostatnim powiedział pamiętne słowa:

ˆˆ„Chciałem by Warszawa była wielka. Wierzyłem, że wielka będzie. Ja i moi współpracownicy kreśliliśmy plany. Robiliśmy szkice wielkiej Warszawy przyszłości. I Warszawa jest wielka. Prędzej to nastąpiło niż przypuszczaliśmy. Nie za lat pięćdziesiąt, nie za lat sto, lecz dziś widzę wielką Warszawę. Gdy teraz do was mówię, widzę ją przez okna w całej wielkości i chwale, otoczoną kłębami dymu, rozczerwienioną płomieniami ognia, wspaniałą, niezniszczalną, wielką, walczącą Warszawę. I choć tam gdzie miały być wspaniałe sierocińce — gruzy leżą. Choć tam gdzie miały być parki, dziś są barykady gęsto trupami pokryte, choć płoną nasze biblioteki, choć palą się szpitale, nie za lat pięćdziesiąt, nie za sto, lecz dziś broniąca honoru Polski jest u szczytu swej wielkości i chwały.”

Do dziś nie są jasne okoliczności i miejsce śmierci Prezydenta.

Wróć