Varsavianistyczna szkoła

Certyfikat „Varsavianistyczna Szkoła” przyznawany jest przez Towarzystwo Przyjaciół Warszawy przedszkolom, szkołom i innym placówkom oświatowym za

  • upowszechnianie wśród uczniów wiedzy o Warszawie,
  • promowanie aktywności twórczej uczniów w poznawaniu Warszawy,
  • podnoszenie efektywności i atrakcyjności pracy dydaktycznej związanej z poznawaniem własnego miasta,
  • integrowanie społeczności szkolnej wokół działań na rzecz Warszawy,
  • branie udziału w uroczystościach rocznicowych odbywających się w Warszawie,
  • współpracę ze środowiskiem lokalnym i instytucjami działającymi na rzecz edukacji varsavianistycznej.

W sprawach dotyczących projektu prosimy o kontakt z p. Radosławem Potracem:


Aktualności

Kat i ofiara na jednym cmentarzu, czyli paradoksy Powązek Wojskowych – spacer z Oddziałem KORT

Cmentarz Wojskowy na ul. Powązkowskiej to wielka księga historii Polski. Chciałoby się powiedzieć, że tej chwalebnej, ale nie tylko. Na spacerze odwiedzimy groby ludzi, którzy odpowiadali za śmierć polskich bohaterów, oraz groby właśnie tych bohaterów lub chociaż symboliczne miejsca pochówków.

Spacer poprowadzą: Kamila Gelert i Marlena Salwowska

Zbiórka: Brama Główna Cmentarza Wojskowego na Powązkach
ul. Powązkowska 43/45
Sobota, 16 listopada 2024 r., godz. 11:00

Więcej... Kat i ofiara na jednym cmentarzu, czyli paradoksy Powązek Wojskowych – spacer z Oddziałem KORT


Varsavianistyczna Szkoła — sprawozdania

Szanowni Państwo Koordynatorzy i Dyrektorzy,

zapraszamy do składania sprawozdań z realizacji zadań w roku szkolnym 2022/23. Termin złożenia sprawozdania: 30 czerwca 2023 r. Formularz do przesyłania sprawozdań znajduje się na stronie: https://tpw.org.pl/formularz-sprawozdania.html

W przypadku trudności ze złożeniem pełnego sprawozdania prosimy o wypełnienie formularza i przesłanie sprawozdań w późniejszym terminie.

Podsumowanie akcji i działań planujemy na wrzesień 2023 r. O terminie poinformujemy co najmniej na dwa tygodnie przed uroczystością.

Serdecznie pozdrawiamy
Zarząd Główny Towarzystwa Przyjaciół Warszawy

 

Więcej... Varsavianistyczna Szkoła — sprawozdania


Edukacja varsavianistyczna w szkole

Muzeum Warszawskiej Pragi razem z Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką im. KEN w Warszawie zapraszają na V konferencję pt. „Edukacja varsavianistyczna w szkole”.

Wydarzenie kierowane jest do nauczycielek i nauczycieli, szczególnie tych realizujących program szkoły varsavianistycznej oraz do edukatorów i animatorów kultury, którzy w szeroko pojęty sposób uczą o Warszawie.

Zaprezentujemy pomysły i działania, które poza warstwą merytoryczną, niosą ze sobą wartości oparte na budowaniu relacji, angażujące i integrujące.

Towarzystwo Przyjaciół Warszawy jest patronem honorowym konferencji

Więcej... Edukacja varsavianistyczna w szkole


Varsavianistyczna Szkoła

Szanowni Państwo
Dyrektorzy i Koordynatorzy Varsavianistycznej Szkoły

Rozpoczynamy wspólnie kolejny rok z Varsavianistyczą Szkołą Towarzystwa Przyjaciół Warszawy.

Chcielibyśmy, by był on związany z rocznicami i wydarzeniami, jakie obchodzić będziemy w tym roku w Warszawie — 160. rocznicą wybuchu Powstania Styczniowego oraz 60-leciem powołania TPW.

Zamierzamy także wznowić przedpandemiczne działania, takie jak spacery, obchody rocznic i świąt poświęconych Warszawie i jej mieszkańcom.

Pragniemy także zaangażować Lokalne Ośrodki Edukacji Varsaviansitycznej — do wzbogacenia oferty programowej — w tym roku zapraszamy je do przedstawienia jednej inicjatywy otwartej dla innych Szkół Varsavianistycznych.

Formularz zapisów na stronie www.tpw.org.pl otwarty będzie do 09.10.2022 — zaś podsumowanie zeszłorocznej edycji odbędzie się w drugiej połowie października — o jej terminie poinformujemy drogą elektroniczną i na stronie TPW.

Serdecznie dziękujemy za dotychczasową współpracę i zapraszamy do kolejnych wspólnych działań.

Zarząd Główny TPW

Więcej... Varsavianistyczna Szkoła


Galerie

Festiwal Piosenki Warszawskiej „Warszawa da się lubić”

Gala Festiwalu Piosenki Warszawskiej „Warszawa da się lubić” w gościnnej Mediatece Start-Meta. Wspaniała zabawa w ramach projektu „Warszawa dama w biało-czerwonej sukni”, z udziałem dzieci i młodzieży z warszawskich placówek oświatowych zdobywających certyfikat „Varsavianistycznej Szkoły”. W spotkaniu uczestniczyli Tomasz Mencina Burmistrz Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy, dr Beata Michalec, prezes Zarządu Głównego TPW, Zbigniew Sieszycki wiceprezes Zarządu Głównego TPW, eksperci: dr hab. Joanna Maklakiewicz z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, Marianna Czech-Godlewska, prezes Oddziału Centrum TPW. A wszystko wymyśliła i poprowadziła Renata Marut, prezes Oddziału Nauczycielskiego TPW.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia.

Więcej... Festiwal Piosenki Warszawskiej „Warszawa da się lubić”


Spotkanie przy Grobie Nieznanego Żołnierza

3 listopada 2017 roku, w 92 rocznicę złożenia prochów Nieznanego Żołnierza w arkadach Pałacu Saskiego, przedszkolaki i uczniowie szkół warszawskich spotkali się przy Grobie Nieznanego Żołnierza, by oddać hołd tym wszystkim, którzy walczyli o niepodległość Polski.

 

Więcej... Spotkanie przy Grobie Nieznanego Żołnierza


Spacer „Józef Poniatowski — bachant, żołnierz, bohater”

W dniu 18 października 2017 r. w ramach  programu „Varsavianistyczna Szkoła”, odbył się spacer Ks. Józef Poniatowski: bachant, żołnierz, bohater. 

Podczas spaceru przybliżono postać tego pułkownika armii austriackiej, generała wojsk polskich oraz marszałka Francji. Bohatera narodowego, ale również legendy życia towarzyskiego Warszawy przełomu XVII i XIX wieku.
Dziękujemy za liczne przybycie.
 

Więcej... Spacer „Józef Poniatowski — bachant, żołnierz, bohater”


Przedszkola otrzymały certyfikaty „Varsavianistycznej Szkoły”

W dniu 19 czerwca 2017 r. w Przedszkolu nr 327 „Kolorowa Kraina” przy ul. Conrada na warszawskich Bielanach wręczono certyfikaty „Varsavianistycznej Szkoły” warszawskim przedszkolom. Wyróżniono też nauczycieli zasłużonych dla edukacji varsavianistycznej.

W spotkaniu uczestniczyli: Tomasz Mencina — Burmistrz Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy, Zofia Gajewicz — Naczelnik Wydziału Oświaty i Wychowania dla Dzielnicy Bielany, Ewa Czarkowska z Biura Edukacji m.st. Warszawy, Dariusz Pieniek — Radny Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy, Beata Michalec —  Prezes Zarządu Głównego Towarzystwa Przyjaciół Warszawy, Małgorzata Wojtatowicz — Przewodnicząca Komisji Młodzieżowej Zarządu Głównego TPW, Rafał Krupa — Sekretarz Zarządu Głównego TPW, Grażyna Dworakowska i Zbigniew Sieszycki — Członkowie Prezydium Zarządu Głównego TPW oraz Anna Wąsik z Oddziału Praga TPW.

Więcej... Przedszkola otrzymały certyfikaty „Varsavianistycznej Szkoły”


Szkoły otrzymały certyfikaty „Varsavianistycznej Szkoły”

W dniu 12 czerwca 2017 r. w Urzędzie Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy odbyło się uroczyste podsumowanie czwartej edycji projektu „Varsavianistyczna Szkoła”, podczas którego wręczono certyfikaty szkołom i innym placówkom oświatowym dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Wyróżniono także nauczycieli zasłużonych dla edukacji varsavianistycznej.

Więcej... Szkoły otrzymały certyfikaty „Varsavianistycznej Szkoły”


Gra miejska po Starym Mieście

W poniedziałek, 7 listopada 2016 r. przedszkolaki z warszawskich placówek wzięły udział w grze miejskiej po Starym Mieście w Warszawie.

Więcej... Gra miejska po Starym Mieście


91 rocznica odsłonięcia Grobu Nieznanego Żołnierza

Spotkanie zorganizował TPW Oddział Nauczycielski. Uroczyste spotkanie 30 warszawskich szkół biorących udział w zdobywaniu certyfikatu „Varsavianistycznej szkoły” z udziałem płk. Lisowskiego i asysty honorowej Wojska Polskiego.

Więcej... 91 rocznica odsłonięcia Grobu Nieznanego Żołnierza


Śladami zabytków Warszawy — Rajd niepodległości

59 drużyn z 35 szkół warszawskich wystartowało w grze miejskiej organizowanej przez Towarzystwo Przyjaciół Warszawy w ramach projektu "Varsavianistycznej szkoły".

Więcej... Śladami zabytków Warszawy — Rajd niepodległości