Archiwum

Varsavianistyczna szkoła — archiwum

Cmentarz prawosławny – spacer z Oddziałem KORT

Opublikowano

Cmentarz Prawosławny powstał w Warszawie w czasie, gdy na jej ziemiach wyznawców tej wiary nie było aż tak dużo. Z czasem jednak historia potoczyła się w taki sposób, że liczba ta znacznie się powiększyła. Ostatecznie w 1841 erygowano tę właśnie nekropolię. Do dziś można na niej spotkać postacie, które wpływały na historię i losy naszego kraju. Spacer poprowadziła Dorota Szostakowska

Zbiórka: Brama Główna Cmentarza Prawosławnego na Woli
ul. Wolska 138/140
Sobota, 15 czerwca 2019 r., godz. 11:00

Więcej... Cmentarz prawosławny – spacer z Oddziałem KORT


Sprawozdania placówek biorących udział w programie Varsavianistyczna Szkoła

Opublikowano

Szanowni Koordynatorzy,

informujemy, że został uruchomiony formularz do przesyłania sprawozdań. Sprawozdania przyjmujemy do 30 czerwca 2019 r. do godziny 23:59.

Więcej... Sprawozdania placówek biorących udział w programie Varsavianistyczna Szkoła


Salon przewodnicki — Gombrowicz – człowiek i pisarz

Opublikowano

W 2019 przypada 50 rocznica śmierci pisarza, z tej okazji Sejmik Województwa Mazowieckiego ustanowił Rok Gombrowicza na Mazowszu. Także i my postanowiliśmy przybliżyć jego postać i twórczość.

W ciągu 65 minut poznaliśmy 65 lat życia Witolda Gombrowicza przeżytego w Polsce, w Argentynie i w Europie, szczególnie jednak pochyliliśmy się nad wątkami związanymi z Warszawą.

Salon ilustrowany pokazem slajdów i nagrań poprowadziła Maria Kamińska

Restauracja Honoratka
ul. Miodowa 14
Środa, 29 maja 2019 r., godz. 18:00

Więcej... Salon przewodnicki — Gombrowicz – człowiek i pisarz


Varsavianistyczna Szkoła — sprawozdania

Opublikowano

Szanowni Państwo,
 
w związku z trudnościami w ustaleniu terminu zebrania koordynatorów, informuję Państwa, że sprawozdania można będzie składać do 30 czerwca 2019 r. Od 3 czerwca zostanie otworzony panel umożliwiający składanie sprawozdań. Do końca czerwca czekam na listy uczniów do odznak Młodego i Małego Przyjaciela Warszawy (nie więcej niż 30 uczniów) wraz z kolorem odznaki. 3 czerwca zostanie zamieszczona zgoda rodziców na wpis dziecka do ewidencji posiadaczy odznak Młodego Przyjaciela Warszawy. Jednocześnie przypominam, że w tym roku nie dostarczacie Państwo albumów do TPW, tylko przechowujecie je u siebie, do ewentualnej kontroli. Wręczenie certyfikatów odbędzie się po rozpoczęciu nowego roku szkolnego.
 
Renata Marut
Prezes Zarządu Głównego TPW

Więcej... Varsavianistyczna Szkoła — sprawozdania


Stanisław Lorentz — 120. rocznica urodzin

Opublikowano

Towarzystwo Przyjaciół Warszawy zaprasza na spotkanie przy grobie z okazji 120. rocznicy urodzin prof. Stanisława Lorentza. Po spotkaniu odbędzie się spacer po cmentarzu.

Cmentarz Ewangelicko-Augsburski
ul. Młynarska 54/56/58, brama główna
Niedziela, 28 kwietnia 2019 r.
godz. 11:00

Więcej... Stanisław Lorentz — 120. rocznica urodzin


Varsavianistyczna Szkoła — sprawozdania

Opublikowano

Ze względu na sytuację w szkołach uprzejmie informujemy, że termin składania sprawozdań został przesunięty. Pod koniec maja odbędzie się spotkanie z koordynatorami, na którym podamy wszystkie informacje.

Więcej... Varsavianistyczna Szkoła — sprawozdania


Salon przewodnicki — Polak Litwin dwa bratanki?

Opublikowano

Na przestrzeni wieków stosunki polsko-litewskie układały się różnie. Raz wojska Polskie stawały przeciw Litewskim, innym razem łączyły nas unie. Niemal braterska miłość pojawiała się szczególnie wtedy, gdy mieliśmy wspólnego wroga lub ten sam cel.
Prześledzimy historię małżeństw zawieranych w imię sojuszu, politycznych unii i walk, ale najciekawsze z pewnością okażą się losy kilku osób, których decyzje wpłynęły na dzieje dwóch krajów.
Serdecznie zapraszamy na wykład inspirowany 450 rocznicą Unii Lubelskiej.

Restauracja Honoratka
ul. Miodowa 14
Środa, 24 kwietnia 2019 r., godz. 18:00

Więcej... Salon przewodnicki — Polak Litwin dwa bratanki?


Powitanie wiosny — Pole Mokotowskie

Opublikowano

W niedzielę, 24 marca, powitamy wiosnę na Polu Mokotowskim, miejscu o bogatej historii na przestrzeni ostatnich 150 lat, a obecnie wspaniałym terenie rekreacyjnym.

Zbiórka: przed pubem Zielona Gęś
Sobota, 24 marca 2019 r., godz. 11:00


fot. źródło: D. Jackiewicz, Fotografowie Warszawy. Konrad Brandel 1838–1920, Dom Spotkań z Historią i Muzeum Narodowe w Warszawie, Warszawa 2015, p. 115; domena publiczna
 
 

Więcej... Powitanie wiosny — Pole Mokotowskie


Stanisław Lorentz — Apel pamięci

Opublikowano

Towarzystwo Przyjaciół Warszawy zaprasza na spotkanie przy grobie z okazji 28. rocznicy śmierci prof. Stanisława Lorentza.

Cmentarz Ewangelicko-Augsburski
ul. Młynarska 54/56/58, brama główna
Sobota, 16 marca 2018 r.
godz. 11:00

Więcej... Stanisław Lorentz — Apel pamięci


Salon przewodnicki — Po co nam niepodległość?

Opublikowano

Po Wielkiej Wojnie odzyskaliśmy państwowość, chociaż wielu europejskich polityków nie było zainteresowanych „kwestią polską”. Postaci, którym zawdzięczamy niepodległość, ojcowie narodu, mieli różne poglądy i pomysły na ustrój Rzeczpospolitej. Kilka pokoleń rodaków rodziło się i umierało pod rządami zaborców, a na tych ziemiach posługiwano się kilkoma językami ze względu na wielonarodowość ich mieszkańców. Co zyskaliśmy w listopadzie 1918?

Restauracja Honoratka
ul. Miodowa 14
Środa, 19 grudnia 2018 r., godz. 18:00

fot. ze zb. NAC

 

Więcej... Salon przewodnicki — Po co nam niepodległość?


Wyświetl aktualności z roku: