Archiwum aktualności. 2023

XXI Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Delegatów

Opublikowano

Szanowni Państwo,

Zarząd Główny Towarzystwa Przyjaciół Warszawy zawiadamia Delegatów, iż XXI Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Delegatów Towarzystwa Przyjaciół Warszawy odbędzie się

  • w dniu 18 listopada 2023 r. (sobota);
  • o godzinie 11:00;
  • Muzeum Niepodległości w Warszawie, al. „Solidarności” 62.

XXI Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Delegatów zostało zwołane w celu wprowadzenia zmian w Statucie Towarzystwa Przyjaciół Warszawy.

Więcej... XXI Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Delegatów


Nie żyje Barbara Petrozolin-Skowrońska

Opublikowano

Z głębokim żalem i smutkiem żegnamy naszą drogą Barbarę Petrozolin-Skowrońską, zmarłą 22 października 2023 roku w wieku 86 lat; honorową Członkinię Towarzystwa Przyjaciół Warszawy.

Barbara Petrozolin-Skowrońska przez wiele lat organizowała wraz z Zofią Wóycicką — prezes Zarządu Oddziału Powiśle Towarzystwa Przyjaciół Warszawy — wieczory słowno-muzyczne w Zamku Ostrogskich, włączyła się także w organizację konkursów „Warszawa w kwiatach”.

W latach 2008–2018 pełniła funkcję przewodniczącej Komisji Historycznej działającej przy Zarządzie Głównym TPW. Proponowała ciekawe tematy, zapraszała na spotkania interesujących prelegentów oraz znane osoby związane z Warszawą. Dzięki niej poznaliśmy elitę varsavianistów.
Zawsze uśmiechnięta, serdeczna, witała nas słowami: „Dobrze, że jesteś”.

Z wykształcenia historyk, ale także dziennikarka, redaktor naczelna wielokrotnie nagradzanej Encyklopedii Warszawy oraz Encyklopedii PWN; mistrzyni pióra, autorka znakomitych publikacji, m.in. „Przed tą nocą”, „Król Tatr z Mokotowskiej 8”, „Portret doktora Tytusa Chałubińskiego”.

Była zasłużoną varsavianistką, ale nie zapominała o swoich korzeniach z północno-wschodnich Kresów polskich. Brała udział w spotkaniach  Kresowian, a  jej ślady  pozostają m.in. we „Wspomnieniach nieświeskich”.  

Spotykaliśmy się z Basią w Jej ogródku przed domem na Saskiej Kępie, gdzie przyjmowała nas z otwartym sercem. Dla przyjaciół była oddana do końca swych dni. Basiu, będzie nam Cię bardzo brakowało.

Przyjaciele z Komisji Historycznej TPW
oraz Koleżanki i Koledzy z Zarządu Głównego
Towarzystwa Przyjaciół Warszawy

Więcej... Nie żyje Barbara Petrozolin-Skowrońska


Nie żyje Jacek Natorff

Opublikowano

Z przykrością informujemy, że 4 września 2023 r. odszedł znawca i przyjaciel warszawskiej Pragi, pan Jacek Natorff. Łączymy się w bólu z Bliskimi pana Jacka, wieloletniego członka Towarzystwa Przyjaciół Pragi — Oddziału TPW.

Z głębokim żalem informujemy, że 4 września 2023 roku w wieku 76 lat zmarł Jacek Natorff nasz Przyjaciel i wieloletni Członek naszego Towarzystwa. Człowiek z ogromną wiedzą, charyzmą i poczuciem humoru. Kochał naszą Pragę i chętnie opowiadał jej historię. Od wielu lat fotografował praskie zakątki. W 2022 roku został wyróżniony nagrodą Floriana.

Jacku... Twoje odejście to nie tylko strata dla nas ale dla całej Pragi, gdzie byłeś znany, szanowany i lubiany a przez wielu nazywany Wujkiem. Odszedłeś na wieczny spacer po Pradze razem ze swoimi przyjaciółmi Pawłem Elszteinem i Mieczysławem Janiszewskim. Odpoczywaj w pokoju Przyjacielu...

Jednocześnie składamy wyrazy współczucia dla żony Bożenki i całej Rodziny.

Towarzystwo Przyjaciół Pragi — Oddział Towarzystwa Przyjaciół Warszawy.

Więcej... Nie żyje Jacek Natorff


Apel Pamięci przy grobie Stefana Starzyńskiego

Opublikowano

Zapraszamy do udziału w corocznym apelu pamięci przy symbolicznym grobie Stefana Starzyńskiego w 84. rocznicę mianowania Prezydenta na Komisarza Cywilnego przy Dowództwie Obrony Stolicy. W tym roku obchodzimy również 130. rocznicę urodzin Prezydenta.

Spotykamy się w najbliższy piątek na Starych Powązkach, gdzie złożymy kwiaty.

Piątek, 8 września 2023 r. 16:30
Cmentarz Stare Powązki, Aleja Zasłużonych, rząd I, miejsce 77 i 78
ul. Powązkowska 1/1

Więcej... Apel Pamięci przy grobie Stefana Starzyńskiego


Strona 1 z 5