Archiwum aktualności. 2021

Podsumowanie projektu „Varsavianistyczna Szkoła”

Opublikowano

Dzisiaj, 25 listopada 2021, odbyło się podsumowanie projektu edukacyjnego Towarzystwa Przyjaciół Warszawy — Varsavianistyczna Szkoła!

W uroczystości, która miała miejsce w Muzeum Warszawskiej Pragi — dzięki uprzejmości pani Kierownik Katarzyny Kuzko — rozdane zostały podziękowania i certyfikaty 50 placówkom przedszkolnym i szkolnym, które ukończyły kolejne etapy projektu.

Więcej... Podsumowanie projektu „Varsavianistyczna Szkoła”


Konkurs — Spacer po mojej Pradze

Opublikowano

Lubisz spacerować? Masz pomysł na własną trasę po Kamionku, Starej albo Nowej Pradze?

Opracuj swój spacer i przyjdź do Fundacji Zwalcz Nudę z własnym pomysłem! W ramach projektu „U nas — na prawym brzegu„ fundacja organizuje konkurs na spacer po Pradze. Może wziąć w nim udział każdy chętny, wystarczy tylko wypełnić formularz: www.zwalcznude.pl/u-nas-na-prawym-brzegu/spacery.Wygrani przeprowadzą swoje spacery i zgarną nagrody, m.in. lot samolotem nad Warszawą!

Na zgłoszenia Fundacja czeka do 1 grudnia. Projekt jest współfinansowany przez Miasto Stołeczne Warszawa.

Więcej... Konkurs — Spacer po mojej Pradze


Aktorzy pochowani na Cmentarzu Północnym. Spacer z Rafałem Dajborem

Opublikowano

Zdjęcie Rafała Dajbora

fot. Karol Stępkowski

Cmentarz Komunalny Północny na Wólce Węglowej w Warszawie nie kojarzy się z narodowym panteonem, na którym spoczywają sławni Polacy. A jednak to tutaj znajdują się groby m.in. pisarza i aktora — Jana Himilsbacha, znanego z komedii „Wiosna panie sierżancie” Józefa Nowaka, czy słynnej zarówno z kultowych filmów Stanisława Barei jak i „Świata według Kiepskich” Zofii Czerwińskiej. Kogo jeszcze, związanego z kinem i teatrem polskim, odwiedzić możemy na cmentarzu na Wólce? O tym opowie Rafał Dajbor podczas spaceru, który odbędzie się w sobotę 13 listopada. Spotykamy się o 11.00 przy Bramie Głównej. Pamiętajmy o wygodnym obuwiu!

Więcej... Aktorzy pochowani na Cmentarzu Północnym. Spacer z Rafałem Dajborem


Zadbajmy o groby Powstańców Warszawskich

Opublikowano

Grafika ze zdjęciem jesiennych liści dębu, logo TPW i napisem

 

Ponownie zachęcamy Was do udziału w akcji „Zadbajmy o groby Powstańców Warszawskich”.

W pierwszych dniach listopada często odwiedzamy cmentarze, na których spoczywają Powstańcy Warszawscy i cywile, którzy w czasie Powstania Warszawskiego zginęli. Po dniu Wszystkich Świętych widać, o które groby nie miał kto zadbać.

Oczyśćmy taki grób i zapalmy znicz, sfotografujmy efekt naszej pracy (przed i po) i podzielmy się zdjęciami w dyskusji tegoż wydarzenia wraz z podaniem lokalizacji grobu (cmentarz, kwatera, aleja, rząd itp.)

Więcej... Zadbajmy o groby Powstańców Warszawskich


Warszawa wielokulturowa: Stare Powązki śladami obcokrajowców, część II

Opublikowano

Serdecznie zapraszamy na drugą część wyjątkowego spaceru po Starych Powązkach w ramach projektu „Warszawa wielokulturowa” prowadzonego przez Towarzystwo Przyjaciół Warszawy. Zwiedzanie zrealizowane będzie pod patronatem Centrum Wielokulturowego w Warszawie.
 
Tę najpiękniejszą, zabytkową warszawską nekropolię przemierzymy szlakiem obcokrajowców, którzy zostali tam pochowani.
 
Liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy mailowe.

Więcej... Warszawa wielokulturowa: Stare Powązki śladami obcokrajowców, część II


Strona 1 z 11